Čištění a péče o matraci

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Koupíme-li si kvalitní matraci, chceme také, aby co nejdéle vydržela. Vzhledem k tomu, že ji používáme denně, je také zapotřebí, abychom se o ni pečlivě starali. Čím důslednější budeme v údržbě a péči o matraci, tím déle si můžeme vychutnávat její výhody. Ptáte se, jak na to? Podívejte se na jednoduché tipy návody, jak udržet vaši matraci v nejlepší kondici.

Čištění a péče o matraci

1. Pravidelné větrání a otáčení

Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení matrace. To způsobuje, že na některých místech se matrace proleží více, a jinde zase méně. Podobně je to také s pocením – materiál matrace se stykem s potem může deformovat, nebo hůř – při nedostatečném větrání dokonce plesnivět nebo tvořit ideální prostředí pro roztoče. A když je matrace stále ve stejné poloze, má minimální šanci pot odvětrat, případně se mírně srovnat (to platí u pěnových matrací, které reagují na teplo).

Důležité je tedy matraci pravidelně otáčet – zaprvé měnit polohu nohou a hlavy, a také přetočit matraci na druhou stranu. Obvykle se doporučuje doba cca po měsíci, ale záleží především na typu matrace a materiálu. Důležité je vyvarovat se otočení bezprostředně po tom, co na ní delší dobu ležíme, protože matrace musí nejprve zcela vyschnout. Především máte-li deskový rošt, mohla by se tímto způsobem snadno zapařit.

Stejnou pozornost musíme věnovat také ložnímu prádlu. Není řešením oblékat si pyžamo naruby, ale důležité je důsledné větrání a pravidelné praní na vyšší teplotu. Roztoči, kteří žijí v ložním prádle, mohou produkovat dráždivé mikročástice, které se usazují na sliznicích. Pyžamo tedy nepatří pod polštář – nejlépe vyvětrat na balkon nebo dát prohřát na topení. Prostěradlo a povlečení si zaslouží stejnou péči.

2. Fleky, špína a usazeniny

Prostěradlo sice zakryje to nejhorší, ale nikomu určitě není příjemné mít na matraci staré fleky. I nová matrace potom může působit značně nevábně. Náhody se stávají, a skvrny od vína, kávy, čaje nebo jídla jsou každodenní realitou. Většina moderních matrací by měla mít snímatelný povlak pratelný alespoň na 50°C. Díky tomu se můžeme zbavit nejhoršího, a ušetřit si tak pohled na nevábný výsledek každodenních nehod a náhod. Povlak pereme i z toho důvodu, abychom zamezili přemnožení roztočů a jiných škůdců, kteří běžně v našem ložním prádle žijí. Netřeba panikařit – roztoči v prádle jsou pro nás zcela neškodní, ale v případě, že máme podrážděné sliznice nebo trpíme alergiemi, je dobré se vyhnout zbytečně probdělým nocím.

3. Rošt jako ochránce našeho komfortu

S hitem zdravotních matrací přichází také potřeba mít co nejkvalitnější rošt. Ptáte se, co je na tom? No, určitě to není jen tak. Takový kvalitní rošt může naší matraci přidat i několik dalších let k dobru. A k čemu především slouží?

Většina lidí intuitivně odpoví pružení, a mají pravdu. Matrace, která je denně vystavena velkým tlakům, má díky podpoře v roštu lepší šanci uchovat si dobrý anatomický tvar bez zbytečných proleženin a nerovností. Pevný deskový rošt není ideální volba právě kvůli minimálnímu pružení, a samozřejmě také odvětrávání. U moderních matrací už samozřejmě nehrozí, že by vám začaly v důsledku všedního používání plesnivět, nutno ovšem podotknout, že v extrémních podmínkách to nastat může, a především – nemusíte si toho ani všimnout. Ideální jsou rošty lamelové, s větším počtem lamel (mezi lamelami by neměly být větší mezery, než 5cm) s řádným odpružením. Rošt si můžete vyzkoušet zatlačením na lamely – tak snadno poznáte, jak reaguje na tlak.

4. Matrace ví, co chceme – a víme to my?

Nejenom my, ale i každá matrace má své individuální potřeby. Přečtěte si podrobně návod od výrobce, doporučení, jak se starat o konkrétní materiál a jak ho čistit. Výrobci obvykle v příbalovém letáku uvádějí nejlepší způsoby, jak se o matraci šetrně starat, čeho se vyvarovat a na co si dát zvláštní pozor. Většinou se také dozvíte elegantní tipy, jak odstranit z povlaku nežádoucí skvrny, aniž by se vám rozpily nebo dostaly dovnitř matrace. Těžko se dává univerzální doporučení, protože každá matrace i povlak jsou jiné.

5. Obaly, přehozy a deky

Díky přehozům a hygienickým přikrývkám můžete snadno předcházet podobným karambolům jako vylitá káva nebo umaštěný povlak matrace. Dnes se přehozy vyrábějí v mnoha různých materiálech i módních variantách, takže si z postele můžete snadno udělat pohodový prostor k odpočinku i během dne, aniž byste si rušili noční atmosféru. Přehozy je dobré na matraci dávat až po krátkém odvětrání. Vlhkost na matraci je také dost individuální podle toho, jak se v noci potíme, takže nemusíte každodenně panikařit s hektickým odvětráváním matrace. Stačí se řídit podle selského rozumu.

6. Postel není hřiště ani sklad

Co se účelu týče, myslím, že v posteli máme celkem jasno. Jenže přes den to v ložnici nebo v dětském pokoji může vypadat trošku jinak. Děti si v posteli najdou mnohá vyžití (třeba oblíbené skákání z vyšších míst do peřin), ale občas šokují i někteří dospělí. Na co si konkrétně dát pozor? Především neodkládáme na delší dobu na postel opravdu těžké věci, a to hlavně takové, které tlačí na malém prostoru. Může dojít k nežádoucímu poškození matrace, a v horším případě dokonce propíchnutí. Co se týče ostrých předmětů, je záhodno, abychom u postele byli obzvlášť opatrní.

Pozor také na přehýbání matrace. Především při povlékání matrace může docházet k nežádoucím ohybům, a pokud moc zaberete, nehoda je na světě. To hrozí především matracím větším, nebo XXL rozměrům, se kterými občas při povlékání doslova válčíme. Další zrádností je nenápadné prohnutí v důsledku špatného roštu, popřípadě situace, kdy je matrace nenápadně zapříčená o zeď. Při zatížení může docházet k postupné deformaci vnitřního materiálu a matrace postupně ztrácí vlastnosti, kvůli kterým jsme ji koupili.

7. Pozor na chemikálie a teplo

V dobré víře často saháme po prostředcích, které se tváří při úklidu velmi přátelsky. Málokdy ovšem bereme v úvahu, že některé materiály můžou být na chemické vlivy velice citlivé, a co se pěnových matrací týče, platí to dvojnásob. Pozor na žíravé prostředky nebo naopak lepivé emulze – můžou pěnu narušit anebo s ní nějak reagovat. To stejné platí také o nadměrném teplu – ať už při nevhodném sušení nebo opření o topení. Dbejte pokynů výrobce a udržujte matraci co nejlépe – koneckonců, plánujete na ní trávit každou noc.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

  • Jak se zbavit chrápání

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Proč chrápeme? Chrápání jsou zvuky vibrací pocházejících z našeho respiračního systému. Důvodů, proč chrápeme, je poměrně hodně – a z toho bohužel také vyplývá, že nemusí být jednoduché se chrápání…

visa mastercard
Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.