Potahy na matrace

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Ideální způsob, jak zvýšit životnost matrace, je co nejméně ji ničit. Toho můžeme dosáhnout tak, že si dvakrát týdně dáme povinnou noc u milenky nebo na gauči, anebo také kvalitním chráničem na matraci. Potah je otázka několika stovek korun a může prodloužit životnost vaší matrace až o několik let. Chrániče mají různé funkce, a to proto, abyste svoji matraci mohli chránit před různými vlivy. Jak si vybrat ten správný chránič se dozvíte v našem krátkém článku.

Potahy na matrace

Chrániče na matrace – jaké máme a k čemu se používají?

Mnozí lidé vnímají chrániče na matrace jako přežitek, který – mají-li kvalitní matraci – určitě nepotřebují. Zkušenosti zákazníků ale potvrzují, že opak většinou bývá pravdou. Máte-li drahou a kvalitní matraci, je ve vašem zájmu, aby vydržela co nejdéle a samozřejmě sloužila co nejlépe. Z toho důvodu výrobci vyvinuli celou řadu speciálních chráničů a potahů, které jsou navrženy tak, aby bránily zbytečnému poškození nebo zašpinění matrace samotné.

Většina matrací už dnes má snímatelný potah, který můžeme prát na vyšší teplotu. Stává se ale, a to především u XXL matrací a California king size matrací, nemáme šanci potah matrace dostat do obyčejné pračky. Ano, můžete využít čistírnu a zaplatit poměrně nehezkou sumu. Ale věřím tomu, že mnohem pohodlnější a jednodušší varianta je nezašpinit matraci vůbec. A právě kvůli tomu poskytují prodejci a výrobci matrací potahy a chrániče.

Specializované potahy nejenom že mohou zabránit ušpinění, propocení nebo polití matrace nějakou tekutinou, ale také ji mechanicky chrání. Díky potahu se lépe distribuuje vaše tělesná váha po povrchu matrace a nedochází tak k nežádoucímu proležení. Vlastnosti potahů jsou samozřejmě individuální, takže se nevyplatí budovat si nesplnitelná očekávání. Každý se specializuje na něco jiného, a je nutné si stanovit priority a jít přesně po tom, co od potahu očekáváte. Nemáte-li jasno, k orientaci vám pomůže náš krátký přehled dostupných potahů a jejich využití.

1. Ochrana proti roztočům

Navzdory tomu, že většina lidí má z malých pavoukovců hrůzu, se jim v naší posteli jednoduše nevyhneme. Vlastně – téměř nikde doma. Maximální velikost roztoče jsou 2mm, takže si jistě dovedete představit, že jim nedělá problém zůstat v anonymitě.

V domácnosti se vykytují úplně běžně – v oblečení, v kobercích, utěrkách i jiných tkaninách. Navzdory tomu, že pod mikroskopem můžou působit poměrně nebezpečně, nám z jejich strany bezprostřední ohrožení nehrozí. Při pravidelném praní lůžkovin čas od času populaci roztočů bez námahy zregulujete a nemusíte si s tím lámat hlavu.

Hůře jsou na tom alergici. Výtrusy, které roztoči vypouštějí, mohou dráždit dutiny, obzvláště je-li člověk náchylnější. Potahy proti roztočům jsou většinou ze syntetických materiálů, napuštěné vonnými látkami nebo chemikáliemi, které nedráždí kůži, ale roztoče spolehlivě odrazují. Pamatujte ovšem, že i když si pořídíte speciální potah proti roztočům, nejúčinnější zůstává pravidelné a časté praní lůžkovin na vyšší teplotu.

2. Ochrana proti vodě, potu a tekutinám

Každou noc vyloučí zdravé tělo cca 0,5–1 litr potu , a většinu vsakují právě naše lůžkoviny nebo matrace. Opět platí, že nejlepší hygienou je pravidelné praní lůžkovin, otáčení a větrání matrace, ale i hygienický potah nám může dost dobře pomoci.

Od něj můžeme očekávat především ochranu a snazší manipulaci než s matrací samotnou. Téměř nepostradatelnou pomůckou je hygienický potah pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko nebo osoby trpící inkontinencí. Zvláště u starších lidí nebo osob, které jsou nuceny na lůžku trávit více času než zdravý člověk, je třeba důsledně dbát na hygienu a pohodlí lůžka.

Hygienické potahy jsou většinou ze syntetických materiálů, které jsou odolné zašpinění a zvlhnutí. I tady platí, že aby potah plnil svůj účel, je nutné, aby se pravidelně pral a větral.

3. Obecná ochrana matrace

Chrániče bez užší specifikace se většinou používají tak, jak je zrovna potřebujeme. Zvláště vhodné jsou na chaty, kde může být matrace vystavena nepříznivým vlivům, a chránič tak staví bariéru mezi vás a starší (případně neudržovanou) matraci. Vhodné jsou také pro studenty, kteří v posteli tráví hodně času učením a oblíbeným válením, protože udržují povrch matrace příznivý pro spaní i relaxaci a zabraňují zbytečnému znehodnocení matrace.

Kdybychom měli shrnout, jaké vlastnosti by kvalitní potah měl mít, a k čemu je vlastně dobrý, můžeme se orientovat podle následujícího přehledu:

  • usnadňuje údržbu a hygienu lůžka
  • působí antialergicky
  • působí proti roztočům
  • chrání matraci před mechanickým poškozením
  • chrání matraci před vlhkostí a ušpiněním
  • rychle vysychá
  • lze ho prát (kvalitní alespoň na 60⁰C)
  • ochrana proti plísním a sporám
  • estetika postele
  • snadná manipulace

Ochrana matrace pro děti – jakou zvolit?

Obzvláště důležité je chránit matraci a spací plochu pro vaše dítka. Především u miminek, které tráví ležením v postýlce a spaním většinu dne, je nadmíru důležité, aby povrch byl dostatečně vyztužený a především suchý.

Kdyby se v postýlce držela vlhkost, mohlo by docházet k nežádoucímu rozmnožení roztočů, plísní a bakterií, ale především k podráždění jemné pokožky dítěte. Následky podobných dermatologických obtíží v dětství se mohou člověka držet až do dospělosti.

Bezpečná a pohodlná postýlka je tedy pro děti do jednoho roku nesmírně důležitá. Používáte-li monitor dechu, je třeba si předem zjistit, zda konkrétní chránič nebude monitoru bránit v účinnosti.

Předškolní děti, a především děti mladšího školního věku, se vlivem stresu můžou často dostat do regrese a opět se začít pomočovat. Navzdory tomu, že rodiče jsou většinou velice překvapení, pokud se to dítěti stane, se jedná o poměrně častý úkaz, který se u dětí vyskytuje.

Vlivem změny prostředí, adaptace v kolektivu a návyku nových školních činností jsou na děti kladeny vysoké požadavky, v důsledku čehož může docházet k úzkostem. Většinou se jedná o přechodné obtíže, nutno ovšem podotknout, že bychom je rozhodně neměli přehlížet. Co se pohodlí týče, chrániče matrace nás můžou v tomto směru ušetřit celé řadě nepříjemných starostí.

Chránič nemusí být jenom praktický

V současné době jsou stále modernější chrániče a potahy, které vaši matraci nejenom účinně chrání, ale také ji oživí nějakým barevným motivem. Stejně jako u mnoha jiných praktických věcí, i z chráničů se postupně stala móda, ve které se angažují kreativní jedinci i firmy.

Využijte široké nabídky a najděte si takový, který vám bude maximálně vyhovovat. Neomezujte se jenom na účelnost – i z obyčejného chrániče na matraci můžete mít dennodenně radost. A to za to přeci stojí.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard