Móda přírodních matrací

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Zastánci alternativních životních stylů a nadšenci „zeleného života“ jistě zaznamenali, že na trhu se mimo jiné vymoženosti objevily také přírodní matrace. Co na matracích vlastně může, případně nemůže být přírodní? Jedná se o další promyšlení reklamní trik?

Přírodní matrace

Přírodní matrace – přívlastek není zárukou kvality

U přírodních matrací často narazíme na stejný problém, jako u BIO potravin. Nedostane-li výrobce certifikát, často se stává, že výrobky označuje jako eko-friendly, green, enviromentally-friendly nebo oblíbené organic a mnohé další.

Tyto přívlastky většinou původ a nezávadnost materiálů negarantují (záleží na konkrétní zemi a její směrnici – v ČR se řídíme dle směrnice EU, viz dále). Zpravidla platí, že takové výrobky přírodní nejsou – mají například jenom některou svoji část (potah, některou vrstvu) ze 100% přírodního materiálu.
Pouze dvě komponenty můžou být na matraci 100% organické:

  1. Organická vlna,
  2. organická bavlna.

(Někteří výrobci uvádějí jako přírodní složku také latex. O něm si něco povíme později.)

Organická bavlna se pěstuje bez chemických a umělých látek, tzn., nepoužívají pesticidy, herbicidy, ani jiné aditivní látky. Vzhledem k tomu, kolika procedurami obvykle bavlna a samotná matrace projdou před tím, než se dostanou zákazníkovi do ložnice, je ale ekologičnost bavlny nakonec stejně sporná. Přírodní materiály jsou náchylné k poškození, útokům bakterií a plísní. Náročná údržba a skladování jsou důvodem, proč většina výrobců na stoprocentních přírodninách netrvá.

Podobně jsou na tom matrace s obsahem organické vlny. Vlna je velmi náročná na údržbu především proto, že celá řada syntetických prostředků ji může snadno poškodit. Na druhou stranu jsou vlněné materiály ke kůži velmi šetrné, a díky obsahu lanolinu dobře regulují tělesnou teplotu.

Z čeho se skládá přírodní (BIO) matrace?

Abychom mohli matraci považovat za přírodní, je nutné, aby jako přírodní uváděny všechny její komponenty. Obvyklá skladba přírodní matrace, kterou můžeme na trhu najít, je nosná vrstva (jádro) z neorganické latexové pěny, změkčená organickou vlnou, a jako svrchní vrstva organické bavlny. Je důležité, aby jádro bylo vyrobeno ze 100% latexu bez příměsí. Kombinace s jinými materiály může být užitečná a dát matraci cenné vlastnosti, nedodržuje ovšem přívlastek přírodní.

Další důležitou věc, o kterou se při koupi přírodní matrace musíme zajímat, je druh pojidla (lepidla), které jednotlivé vrstvy matrace dává dohromady. Při výrobě matrací bývá používán formaldehyd, olovo, galvanizované železo, anebo tzv. samozhášecí látky (např. bromované difenylethery). Všechny tyto látky mohou na vzduchu uvolňovat výpary. Některé mají charakteristický zápach (který je velmi intenzivní hned po vybalení matrace – proto je potřeba několik dní odvětrávat), ovšem některé výpary nemusíte cítit vůbec.

Lepidla nesmějí v žádném případě obsahovat benzen nebo chlorbenzen, a to podle technické směrnice Ministerstva životního prostředí. Přírodní matrace prodávané v česku by měly mít ekologickou značku od EU s povinným dovětkem Další informace o ekoznačce EU získáte na internetové stránce http://ec.europa.eu/ecolabel.

Značně diskutovanou látkou je butadien. *Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC)*ho zařadila mezi karcinogeny skupiny 2A (2A = s největší pravděpodobností karcinogenní pro člověka). Jeho používání v matracích ovšem není omezeno – je součástí latexu.

Hlavní složkou latexu je mléko přírodních stromů kaučovníků. Problém je v tom, že mléko se relativně rychle sráží (koaguluje), a proto se musí jako stabilizační látka přidávat amoniak, soda, zmíněný butadien a formaldehyd. Následuje proces odpařování, při kterém se ze směsi extrahuje přebytečná voda, a hmota se zahušťuje. Při hustotě 60 % získáváme latex, při 80 % revertex.

Latex se často uvádí jako přírodní látka právě z důvodu, že pochází z kaučovníků – není synteticky vyroben. Aby ovšem byl průmyslově použitelný, musí se upravit, a jak je patrné z výčtu uvedeného výše, nejedná se o banální procesy. Proto je jeho klasifikace jako přírodní suroviny značně sporná.

Matrace pro děti – vyplatí se přírodní?

Obzvláště opatrní musíme být při výběru matrace pro miminka a předškolní děti. Vzhledem k rychlému vývoji bývají nejmenší děti na chemikálie také nejháklivější, a mohlo by dojít ke vzniku chronických obtíží ať už respiračních, tak dermatických.

Koncentrace škodlivých látek v matracích nikdy není extrémně vysoká – musíme ale brát na vědomí, že na nich trávíme každou noc, a lidé dlouhodobě upoutaní k lůžku i celé dny.

Elegantním řešením může být také potah či podložka na matraci, které možný dráždivý povrch matrace oddělí. Odborníci často uvádějí, že uvolňování škodlivin z matrace může mít do jisté míry na svědomí vlhkost matrace. Pokud matraci pravidelně neotáčíme a neodvětráváme, může docházet k uvolňování aditivních látek. Jedná se ovšem o nepotvrzenou informaci.

Komfort a bezpečnost přírodních matrací

Největší pohodlí našemu tělu podle testů poskytuje paměťová pěna. Má relativně nízkou tuhost, a po zatížení se do původní polohy vrací pomalu. Odtud přívlastek „paměťové“ – pěna si dlouho „pamatuje“ a uchovává obrys těla, které na ní leželo.

Latex má oproti tomu mnohem vyšší tuhost, v důsledku čehož ho běžný uživatel považuje za tvrdší. Ne každému může být tvrdší podklad příjemný – proto bývá povrchově změkčován bavlnou a vlnou, nebo přidanými vrstvami.

Ideálním řešením v tomto případě jsou ovšem matracové podložky a chrániče, které nejenom že povrch změkčí, ale také ho chrání před vnějšími vlivy, které by mohly náchylnější komponenty matrace ohrožovat.

Co se ortopedických vlastností týče, musíme počítat s tím, že přírodní matrace nejsou koncipované tak precizně, jako klasická ortopedická matrace vyrobená speciálně proti bolestem zad. To samozřejmě neznamená, že nám bude přírodní matrace škodit, případně že se na ní nevyspíme do růžova. Musíme ovšem počítat s tím, že jejich bodový tlak a distribuce váhy nemusí být tak dobrá, jako u matrace specializované.

Další věc, na kterou bychom neměli zapomínat, je hořlavost přírodních matrací. Látky, kterými se obvykle matrace napouštějí, zabraňují vznícení a nešťastným svíčkovým nehodám. Samozhášecí látky jsou dráždivé, a v důsledku toho se do přírodních matrací nepřidávají. Výrobci sice s oblibou uvádějí, že vlna je proti hoření do jisté míry rezistentní, ale většina přírodních matrací neprojde testem proti hoření (platí především pro Spojené státy – tyto testy se provádí pod záštitou U.S. Consumer Product Safety Commission – USCPSC). V rámci testu se vystavuje matrace otevřenému ohni a hořící cigaretě, aby se ukázalo, jak reaguje.

Přírodní – koupit, či nekoupit?

Zda se rozhodnete pro přírodní matraci nebo dáte přednost „klasickým matracím pěnovým“:[], je plně na vás. Je správné dodat, že neexistují potvrzené studie, které by dokládaly, že dlouhodobým používáním pěnové matrace může dojít k nějaké zdravotní újmě. Nejlepším ukazatelem asi je, když se na matraci cítíte co nejlépe, a nic vás nebolí.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard