Co je to lucidní snění?
Autor: Wieclaw Jan • Vydáno: 11. 05. 2014
Většina lidí alespoň jednou v životě zažila stav, kdy si během svého snu uvědomovali, že spí. Jaké to je, ovládat svůj sen? Věděli jste, že své sny můžeme i měnit? Zajímá vás, jak na to?
Co je to lucidní snění?
Po úspěšném filmovém hitu Počátek s Leonardem DiCapriem většina lidí začala na sny pohlížet s jistou dávkou zvědavosti. Opravdu je možné vědomě ovládat svůj sen? Tvořit jiný svět, než ten, ve kterém za světla žijeme? Nejedná se o běžné téma nad kávu, ale vězte, že lze změnit a ovládat své sny, a lidé to praktikují. Sílu snů samotných uznávaly kapacity jako Freud, Jung, ale také Aristoteles.
Podle Freuda jsou sny královskou cestou do nevědomí (využíval je často v terapii k pochopení pacienta), Jung naopak vyzdvihoval jejich mystický význam. V psychoterapii jsou sny celkově velmi využívaným a cenným materiálem – mnohokráte promlouvají o věcech, o kterých pacienti mlčí.
Jak se probudit ve snu?
Získat bdělost ve snu není jednoduché, ale budeme-li soustavně pracovat, můžeme se do tohoto stavu dostat poměrně jednoduše. Někteří lidé mají pro lucidní snění předpoklady (např. lidé, kteří si svoje sny dobře pamatují), ale naučit se lucidnímu snění může každý.
Začněte svými aktuálními sny.
Klíčem k pochopení snů je si je (i zpětně) vybavovat a mít o nich přehled. Pro lidi, kteří sny rychle zapomínají, může být útěchou, že pro lepší paměť na sny vám postačí vést si pravidelně deník. Sny si zapisujte hned po probuzení (a pokuste se zapsat každý detail, který si vybavíte). Postupem času pro vás bude struktura snů jasnější a přehlednější. Lépe si také budete uvědomovat sebe samotné ve snu, což je důležitým krůčkem k lucidnímu snění. Pro lepší vybavení nočních snů se doporučují následující tipy:
Po probuzení se nehrňte do práce (do školy, na snídani…). Zůstaňte chvíli ležet, nepřemýšlejte nad tím, co byste měli/neměli dělat, a nechte své sny, aby dozněly. Pokuste si také detailně vybavit, co vše se s vámi v noci dělo.
Soustřeďte se na svoje pocity. Určitě se vám někdy stalo, že jste se ze snů vzbudili strachy nebo smutkem (se slzami v očích). Emoce nám snadno prozradí, co se nám zdálo, ale berte na vědomí, že to může být příjemné.
Najezte se a usněte znovu. Je vědecky potvrzeno, že jídlo před spaním zvyšuje mozkovou aktivitu a vede k živějším snům. Jíst těžká jídla před spaním ale není úplně vhodné, neboť si tělo adekvátně neodpočine (musí trávit, je omezený prostor pro regeneraci). Mně se osvědčilo vstát dříve (např. v 5 hodin), najíst se a jít např. na hodinku zase spát. Sny jsou živé, divoké, plné emocí a zpravidla dobře zapamatovatelné. Upozorňuji ale, že tato technika není vhodná pro žaludek.
Udělejte patřičnou mentální přípravu.
Na bdělý stav ve snu se můžete dobře připravit také tím, že si snažíte soustavně uvědomovat si sami sebe, tj. zvyšovat svoje vědomí o sobě i když jste vzhůru. To vám pomáhá být si lépe vědomi sami sebe, ale také kontrolovat své emoce, jednat rozvážněji a poskytuje vám extra rozhodovací moment. Jak na to?
Meditujte. Nemusí se jednat o striktní budhistické meditace. Stačí váš způsob relaxace spojený s hlubokým uvědomováním sebe sama. Může se jednat o scénický tanec, poslech hudby (při kterém se soustředíte na sebe), vytrvalý běh, procházka, cokoli, u čeho máte šanci soustředit se na SEBE. Podobné stavy vám dávají lepší přehled o vašem vědomí.
Dvakrát denně se zkuste probudit. Alespoň dvakrát denně si zkuste položit jednoduché otázky – kdo jsem a co se to okolo mě děje? Nemusíte na ně nijak odpovídat. Tyto otázky aktivují vašeho vnitřního pozorovatele. Celkově se zvýší vaše psychická bdělost.
Jak se probudit ve snu?
Dalším krokem je samotný lucidní sen. Ve výčtu jsou uvedeny techniky, které jsou pro probuzení ve snu nejlepší. Na každého funguje něco jiného a až po nějaké době, takže se nenechte odradit nepovedenými pokusy, ať je jich sebevíc.
- Před usnutím se připravte na lucidní sen. Zkuste se co nejvíce soustředit na sebe a vsugerovat si, že budete ve snu. Dobré jsou zvědomňovací afirmace, o kterých si povíme vzápětí.
- Ve snu se podívejte na svoje tělo. Nejlepší je podívat se na svoje ruce – svoji snahu podpořte tím, že si před usnutím neustále budete opakovat “podívej se na ruce”. Tuto metodu popisuje například „Carlos Castenada“ a jedná se asi o nejjednoduší způsob, jak si lucidní snění navodit. Podobně se můžete například soustředit také na svoje nohy, podívat se na hodinky atd.
- Testy reality. Různé testy reality jsou detailně popsány například na této stránce. Principem je zavést testování reality do vaší denní rutiny (například občas se vědomě podívat na svoje tělo, na hodinky, na kalendář, rozpomenout si, jak jste se dostali na místo, kde právě jste). Pokud uděláte vědomě test reality také ve snu, pravděpodobně si spolehlivě uvědomíte, že sníte.
- Předměty, vůně, jiné pomůcky. K navození bdělosti ve snu může také dost dobře posloužit podnět z reality, který vás neprobudí, ale nějakým způsobem si vyžádá vaši pozornost. Např. vůně z aromalampy, která vás bude mírně budit (buďte ale opatrní s otevřeným ohněm, budete-li se ukládat ke spánku!), tichá muzika (kterou uslyšíte, ale budete usínat), příp. nějaký předmět (Carlos Castenada doporučoval například držet kámen, příp. ho vložit do pupíku, ženám doporučoval vkládat do poševního vchodu – na vlastní nebezpečí!). Tím, že se spojíte s kamenem, zůstáváte částí svého vědomí v realitě, a to vás ve snu může probrat.
Ať už si zvolíte kterýkoli způsob, mějte na paměti, že lucidní snění je těžká práce. Očekávejte, že hodně pokusů nemusí nutně znamenat úspěch. Nenechte se odradit a jděte si za svým (lucidním) snem!
-
Jak správně vybrat matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…
-
Jaká matrace je nejlepší
• Vydáno: 11. 05. 2014
Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…
-
Zdravý spánek dětí
• Vydáno: 12. 05. 2014
Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…
-
Čištění a péče o matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…
-
Jak správně spát
• Vydáno: 11. 05. 2014
Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…
Další populární články
© Kralovske-spani.cz 2004 – 2024
Zdravé spaní | Matrace 1+1 | Matrace | Postele | Blogujeme | Mapa stránek |