Jak kupovat zdravotní matrace

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Nákup zdravotních matrací není jednoduchý, obzvláště nemáme-li konkrétně stanoveno, co od takové matrace čekat. Víte, na co se při koupi zdravotní matrace soustředit? Máte na výrobek nějaké speciální požadavky? Co všechno byste si měli ujasnit, než matraci zakoupíte?

Jak kupovat zdravotní matrace

Zdravotní matrace – co to vlastně znamená?

Pod zdravotní matrací si toho můžeme představit poměrně hodně. Není-li její určení přímo vymezené, můžeme od ní čekat téměř cokoli – od hypoalergenních vlastností, přes určení pro osoby trpící bolestmi zad, po speciální povrch pro lidi dlouhodobě upoutané na lůžko.

Prvním krokem při koupi zdravotní matrace tedy je přímo si specifikovat, co od matrace očekáváme a potřebujeme. Vzhledem k tomu, že zdravotní matrace jsou často cenově o třídu výš, než matrace běžné, nevyplatí se ji kupovat jenom proto, že „má přívlastek“. Pro většinu lidí, kteří např. bolestmi zad regulérně netrpí, nebo je nedráždí běžně používané materiály, to můžou být zbytečně investované tisíce.

Proto si nejprve stanovíme, co vlastně potřebujeme. Jakmile máme jasno, co od matrace očekávat, zjednoduší se celý proces. Hlavní nárok většinou bývá ortopedická vyváženost, proto se zaměříme primárně na ni.

Matrace pro zdravá záda – jak ji poznáme?

Co se matrací ortopedických týče, jejich kouzlo tkví zpravidla uvnitř.Rozumějte – záleží především na vlastnostech a složení materiálu, ze kterého se skládá jádro. Běžný uživatel matrace si málokdy troufne se v ní „pitvat“. Nutno také podotknout, že nejste-li znalec, moc toho z jádra nepoznáte. Na druhou stranu viditelné ztenčení, případně jinou skladbu materiálů, než sliboval prodejce, můžete odhalit pouhým pohledem – máte-li alespoň základní přehled.

U ortopedických matrací se uvádí, že jejich výška by měla být alespoň 14–16 cm. Faktem je, že na trhu jsou i matrace tenčí, ale jejich životnost je zpravidla sporná. Poměrně rychle se proleží a v důsledku končíme tak, že musíme matraci relativně brzy měnit, aby měla záda dobrou oporu.

Životnost matrace také velmi citelně ovlivňuje rošt. Především máte-li deskový, pevný rošt, který má nízkou prodyšnost, může se stát, že vaše matrace na něm bude vysloveně trpět, což se projeví na jejím stavu (prohlubně, zatuchlost, roztoči).

Raději se ovšem držte výškového standardu. Co se experimentů týče, je dobré z pokusů svoje tělo vynechat.

Má-li matrace naopak výšku nad 16 cm, většinou můžeme předpokládat, že se její jádro skládá z několika vrstev, tudíž může mít navíc další prospěšné vlastnosti. Držte se ovšem selského rozumu – i podezřele vysoké matrace mohou být jenom šikovný reklamní tah. Dovedete si představit, jak dlouho může trvat, než se proležíte k materiálům, které jsou u samotného středu matrace, je-li matrace například 30cm tlustá?

Dále bychom se také měli soustředit na skladbu materiálů. Těžko se určuje, jestli jsou pro tělo nejvhodnější pěnové matrace, latexové nebo přírodní matrace, případně klasické pružinové, které doposud neřekly své poslední slovo.

Hodně záleží na individuální konstrukci matrace, potažmo na metodách, které používá výrobce. V tomto případě je nejrozumnější ptát se po certifikátech a referencích. Každý výrobce, jehož matrace jsou opravdu kvalitní, se rád svými oceněními pochlubí. U nás certifikáty poskytuje Ostravská ortopedická klinika a Textilní ústav v Brně. Mezinárodní značky jsou například Comfidence im Textilies, Textiles Vertrauen a mnohé další.

Cena zdravotní matrace – můžeme získat slevu?

Pořízení matrace není levná záležitost. Tvoří sice základ kvalitního spánku a odpočinku, ale sazba nemusí být vždycky úplně líbivá. Na druhou stranu, míváte-li s bolestmi zad občas problémy, můžete si být jisti, že se vám investice do zdravotní matrace vyplatí. Několik triků, jak pořídit levnější matraci, se ovšem vždycky najde.

 • Sledujte nákupní akce . Většina obchodů má své stránky na sociálních sítích jako Facebook, Twitter, kde pravidelně sdílejí upozornění na slevy a výhodné nákupy. Samozřejmostí jsou také newslettery, anebo zprávy přímo na váš mobil.
 • Máte-li zdravotní omezení, zjistěte, neposkytuje-li prodejce slevu . I 5 nebo 10 % dolů se počítá. Některé obchody poskytují slevy například po předložení průkazu ZTP/P.
 • Zkoušeli jste zjistit detaily u své pojišťovny? Boj o klienty je v současné době nemilosrdný, a proto se pojišťovny snaží lidem vymyslet co nejpříznivější podmínky. Zjistěte si, jaké výhody můžete získat.
 • Věrností kluby a bonusy jsou dalším šikovným způsobem, jak můžete získat slevu nebo bonus na další nákup. Příště, až se vás v libovolném obchodě zeptají, nechcete-li se stát členy jejich klubu, zkuste pro změnu říci ano.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard