Jak nastavit lamelový rošt?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Přemýšlíte o koupi lamelového roštu, nebo jeden máte doma a zajímá vás, jak ho nejlépe nastavit? Rošt může vaší matraci přidat několik let života navíc. Víte, jak správně vybrat nebo polohovat lamelový rošt?

Jak nastavit lamelový rošt

Jak funguje lamelový rošt?

Na matraci denně vyvíjíme podstatný tlak naší vahou. Tento tlak je zpravidla nerovnoměrný (neležíme vždy ve stejné poloze ani ve stejném místě na matraci). Aby nedocházelo k nežádoucímu zatížení matrace na jednom místě, doporučuje se matrace pravidelně otáčet. Matrace zpravidla také dobře reaguje bodovým tlakem, resp. prohýbá se pouze v místě, ve kterém na ni tlačíme. Je zřejmé, že na každou část matrace vyvíjíme tlak odlišný – největší zátěž je v oblasti boků, hlavy a ramenou. Z tohoto důvodu jsou mnohé matrace vybaveny tzv. zónováním (pásy různých tvrdostí na ploše jedné matrace). Posledním, a mnohdy nejdůležitějším aspektem přizpůsobivosti matrace je rošt.

Rošt slouží k podpěře matrace a její správné údržbě. Oproti pevné desce má podstatně lepší možnost odvětrávání vlhkosti, což je důležitá výhoda především pro lůžka umístěná v sychravějších místnostech. Díky správnému odvětrávání se minimalizuje riziko přemnožení roztočů a vzniku plísní, což může být u některých matrací problém (především u párů, jejichž matrace musí vstřebávat podstatně více potu). Pokud přemýšlíte, jestli rošt kupovat, odpověď je rozhodně ANO. V tomto článku se budeme věnovat jeho správnému nastavení a kompatibilitě s matrací. Jak už bylo zmíněno, kvalitní rošt vaši matraci může přidat několik dobrých roků navíc, což se především u investic do dražších matrací rozhodně vyplatí.

Lamelový rošt – co to je a jak to funguje

Nápad lamelového roštu se zrodil ze svého předchůdce – roštu laťového. Laťový rošt se zpravidla skládal z několika širších prkýnek, které podpíraly matraci. Vzhledem k tomu, že příčky byly zpravidla dost tuhé, postel s laťovým roštem zákonitě moc nepružila. Její hlavní výhodou bylo odvětrávání vlhkosti a zápachu.

Lamelový rošt se skládá většinou z 28 a více lamel z pružného materiálu. Lamely jsou zpravidla dvě na jednom místě a umisťují se do gumových pouzder, aby mohly správně pérovat. Při zatížení dochází k napětí lamel, které následně „vracejí“ matraci protitlakem, který vyvažuje tlak našeho těla. Díky tomu jsou síly vyrovnané a naše tělo může v klidu odpočívat na ideální opoře. Pérování lamel je samozřejmě nejvýhodnější pro záda, neboť je přirozeně vyrovnává a dopřává tak naší páteři to pravé ořechové.

Jaké lamelové rošty si můžeme pořídit?

Na trhu dnes najdeme několik druhů lamelových roštů – zpravidla jsou rozděleny podle počtu a materiálu lamel, ceny a polohovatelnosti. Co se počtu lamel týče, má-li jich rošt alespoň 28, nemusíte se dál čísly příliš zabývat. Jsou-li dostatečně široké a pružné a nejsou-li mezi nimi příliš široké mezery, rošt zpravidla je kvalitní. Je vhodné zátěží ozkoušet pružnost lamel (při zkoušení ovšem pamatujte, že zátěž se distribuuje na několik lamel zároveň, nikoli pouze na jednu – jedna samotná lamela logicky může mít s udržením 80kg člověka trošku problém) a jejich kvalitu. V případě, že by mezi lamelami byly podstatné mezery, radši se koupi vyhněte (nebo konzultujte s prodejcem). Takový rošt by při větší zátěží mohl vaši matraci deformovat, proto je lepší se mu vyhnout.

Lamely jsou zpravidla z březového, bukového nebo eukalyptového dřeva. Nejsou výjimkou ani lamely z umělých materiálů, které se zpravidla vyznačují velmi dobrou pružností. Klasické laťové rošty jsou většinou ze smrkového dřeva, které je velmi měkké a proto nemají příliš dlouhou životnost.

Polohovatelných roštů můžeme na trhu najít rovnou několik. Existují lamelové rošty pevné, polohovatelné oblasti hlavy, nohou, nebo obojí, a rošty motorové (polohování je elektricky ovládáno). Pevné rošty jsou zpravidla levnější, než polohovatelné, ale co se kvality týče, rozhodně nejsou ochuzeny. Polohovatelné rošty jsou ideálním řešením především pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Díky tomu, že velice jednoduše mění sklon v oblasti zad, nedochází ke vzniku proleženin a zabraňuje se nepříjemným bolestem v oblasti beder. Při opření zad se také mnohem lépe prokrvují dolní končetiny, což je u osob, které dlouhodobě leží, veliká výhoda. Mnohem vhodnější je také zvýšená poloha pro čtení, sledování televize (nemusí se podepírat hlava polštářem a krční páteř není namáhána) a bdělou relaxaci (konverzace). Polohování je obzvláště výhodné pro seniory.

Polohovací motorové rošty se liší tím detailem, že je nemusíme nastavovat ručně (tj. můžeme ležet a pomocí ovládání vybrat ideální sklon, na který chceme rošt nastavit), což je také podstatnou výhodou (pozn. s podobnými rošty se můžeme setkat například ve zdravotnických zařízeních). Další variantou polohování roštu je zvednutí v oblasti nohou. Tato možnost nachází využití především u lidí s horším prokrvením nohou (ať už v důsledku dlouhého ležení nebo naopak stání, případně u lidí, kteří jsou v zaměstnání celý den na nohou – sestřičky, servírky…). Díky zvednutí nohou dochází ke snadnějšímu odtoku krve a lymfy, což usnadňuje práci srdci. Tato poloha je také výrazně úlevná pro bederní páteř – dochází k přirozenému zakřivení, přičemž se bedra nenásilně vyrovnají se zemí. Blahodárné účinky má zvednutí nohou také na prokrvení břišní dutiny a peristaltiku (díky stejnému principu, který funguje, když přitáhnete vleže kolena k hrudníku a hluboce dýcháte). Zpravidla tedy platí:

 • Chceme-li odpočinout nohy a srovnat bederní oblast páteře, zvedáme spodní část roštu (podle individuální potřeby). Dochází tak k odtoku přebytečné krve a tekutin z nohou, čímž se nohy relaxují.
 • Pro bdělý odpočinek v posteli doporučujeme zvedat horní část roštu. Není namáhána krční páteř jako u zvedání hlavy v lehu, díky čemuž předcházíme blokádám a nepříjemným bolestem.
 • V případě, že chceme odpočívat v relaxovaném sedu, zvedáme spodní i horní část polohovatelné­ho roštu.

Pozn. Máte-li zvednutou horní část roštu, mějte na paměti, že téměř sedíte. Je tedy samozřejmostí, že byste se na matraci neměli hrbit a sesouvat. Ať ležíte nebo sedíte, pamatujte na svoji páteř! Lékaři vám novou nedají.

Ceny lamelových roštů

Lamelové rošty se pohybují v cenové relaci několika až deseti tisíc (někdy i více, např. segmentové rošty). Cena je většinou adekvátní, neboť rošty skutečně jsou kvalitní a pomáhají údržbě matrace. Samozřejmě nemusíte automaticky vybírat ten nejdražší s předpokladem, že bude také nejlepší. Berte na vědomí, že rošty, které mají hodně vymožeností, mohou být speciálně uzpůsobeny pro osoby, které na lůžko tráví podstatně více času, než aktivně pracující lidé. Na druhou stranu se nevyplatí podceňovat svoje potřeby a připravovat se o komfort, který je dnes téměř standardem (především jedná-li se o zdraví). Nejrozumnější je počkat na akce a slevy, které vám podstatnou část peněz ušetří. Nezapomínejte také, že je velice důležité, aby váš rošt byl maximálně kompatibilní s matrací. Některým matracím polohovatelné rošty nemusíte sedět, resp. polohování může matrace deformovat. V případě, že si nejste jisti, zda máte matraci, která se může polohovat, kontaktujte prodejce.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard