Jak neusnout při učení?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Potřebujete se učit nebo pracovat celou noc a hledáte zaručený způsob, jak se udržet vzhůru? Víte, že vám čas šlape na paty a nemůžete si dovolit ani minutu prospat? Přinášíme vám několik rad, jak probdít celou noc. Upozorňujeme ale, že doporučení můžou být zdraví nebezpečná.

Jak neusnout při učení

Pro začátek, ještě než se do toho pustíme, doporučuji se na to vykašlat a jít spát. Zdravý spánek je nadevše a akce “zůstat vzhůru celou noc” má většinou malou úspěšnost. Většina aspirantů usne v půlce noci a pak jsou na sebe naštvaní, že se pořádně nevyspali ani nedodělali to, co potřebovali. Jste-li ovšem v situaci, kdy jste ochotni to risknout a máte dostatek odhodlání, doufám, že vám pomůžou následující rady.

1. Nepodceňte logistiku

Pokud čtete tento článek v 10 večer a víte, že potřebujete dnešní noc zvládnout all-nightera, tak jste podcenili přípravu. Výsledek tohoto neuváženého tahu je, že se budete dopovat tím, co zrovna najdete v kuchyni nebo na benzínce, a věřte, že to nejsou nejšťastnější varianty.

Máte-li ještě několik hodin čas, doporučuji výpravu do města a nákup zásob. Čím lépe se připravíte, tím je větší šance, že zvládnete nejenom neusnout, ale také že druhý den budete schopni víc, než jenom epicky zemřít na scéně.

Z potravin doporučuji následující: ovoce (citrusové plody především), zeleninu, nesnesete-li vodu z vodovodu tak minerálky (doporučuji perlivé – neperlivé jsou sice zdravější, ale perlivá vás zaručeně osvěží), silné zelené čaje (např. mate green, touareg,... celkově zelené čaje jsou ideální varianta, je dobré vybrat si podle chuti, ať se nemusíte k pití nutit), guarana, žvýkačky, bonbóny (nejlépe nějaká zdravá varianta, povzbudí mentol).

2. Připravte si bojiště

Ať už se rozhodnete nespat kdekoli, místo by mělo být na vaše požadavky připraveno. Nejlepší jsou dobře větrané, chladné prostory, kde je možnost nahlas poslouchat hudbu a mít rozsvícené světlo. Z hlediska praktičnosti se také vyplatí mít k dispozici koupelnu, abyste se mohli osvěžit.

Z vlastní zkušenosti můžu doporučit spíše obývák, než vlastní pokoj. Nejlepší je, když v místnosti nemáte kam padnout (myšleno postel, gauč příp. rakev). Pokud to umožňuje vaše noční aktivita, doporučuji vyrazit ven. Např. čajovny mají otevřeno minimálně do půlnoci a mimo nonstopy existuje celá řada podniků, které vás můžou hostit až do 4 ranní. Vždycky je lepší být venku než doma, mějte ale na paměti, že se vám pobyt v podniku může prodražit a zdaleka tam nemusíte být tak produktivní, jako doma.

3. Vylezte z jeskyně

Světlo, i umělé, navozuje v našem těle dojem, že je den. Šišinka, která byla původně světločtivým orgánem, bezprostředně reaguje na světlo okolo nás a reguluje vyplavování melatoninu do našeho organismu. Čím víc melatoninu, tím víc únavy. Rozžněte, co můžete. Pro tento večer kašlete na výdaje za elektřinu. Ekologii to vynahradíte zítra. Zapomeňte na svíčkové řešení – romantika uspává. Vzduch, světlo a dynamická hudba – to je to, co potřebujete.

4. Dopujte se správnými “drogami”

Kofein není to nejlepší, čím byste se měli v noci zásobovat, stejně tak energy drinky (které většinou obsahují jenom kofein a spousty cukru). Ideální variantou jsou zelené čaje, které neodvodňují a zároveň naše tělo nabuzují, jak potřebujeme. Nejlevnější a nejjednodušší “drogou”, kterou se můžete bezpečně celý večer zásobovat, je studená voda (nejlépe s citronem nebo mátou, která vás osvěží). Nejenom že spolehlivě odhání únavu, ale neustále vás nutí chodit na záchod, což člověka zvedne na nohy. Čím víc pohybu, tím lépe.

Sladkosti jsou dobré jenom v rozumné míře. Pokud budete konzumovat příliš mnoho cukru, je možné, že na vás přijde malátnost, vyčerpání a pocit těžkosti v břiše. Máte-li hlad, zkuste něco studeného a svěžího – jogurty, ovoce, zeleninu, nebo oříšky.

5. Žvýkejte jako pominutí

Ať už to jsou jídlo nebo žvýkačky, žvýkání skvěle odvádí vaši pozornost od únavy. Při zapojení žvýkacích svalů také signalizujeme mozku, že žaludek brzy bude mít co trávit a to nabuzuje náš metabolismus. Můžete se také bavit tím, že budete hlasitě mlaskat.

6. Nedejte si pokoj

Velmi šikovnou pomůckou je nastavení alarmuna mobilu po 1 hodině, nebo lépe po 30 minutách. Když vám pokaždé hlasitě zazvoní mobil, uvědomíte si:

  • že je nejvyšší čas přestat prokrastinovat a začít něco dělat, příp. že už jste pozorováním náhodných videí na youtube nebo statusů na facebooku ztratili příliš mnoho času.
  • že to, čeho se bojíte, a kvůli čemu se tak mučíte, je o 30 minut blíž,
  • příp. budete vzbuzeni, pokud jste náhodou usnuli.

Dobré je se zpětně zamyslet, co jste v uplynulé půlhodině/hodině dělali. Převažují-li neproduktivní aktivity, namotivuje vás to, abyste si pohnuli. Doporučuji volit pořádně otravné zvonění.

7. Kašlete na sousedy

Pusťte tu nejrytmičtější hudbu, i kdyby to mělo vaší 90 leté sousedce potrhat bubínky – tedy v případě, že vás hudba neruší od činnosti, kvůli které bdíte. Skvělé jsou také večerní vysílání v televizi nebo v rádiu jako kulisa. Sami si nejlépe zvážíte, jestli si luxus televize jako společníka můžete dovolit. Hlasitost volte tak, aby vás nerušila.

Pokud z povahy činnosti nemůžete pustit hudbu ani rádio, doporučuji se přemístit někam, kde uslyšíte jezdit auta, tramvaje nebo vlak (okno, balkón, zahrada). Pro ty, kteří se nebojí, je také zajímavá varianta nechat dokořán otevřené vchodové dveře (samozřejmě je-li to vašem případě bezpečné a máte-li možnost je kontrolovat). Věřte mi, že takhle usne málokdo – pořád máte pocit, že byste měli být ve střehu.

8. Hýbejte se

Během večera si naplánujte několik procházek nebo rozcviček. Příjemné je také cvičení každou hodinu (třeba jako doplněk alarmu – jakmile zazvoní, udělejte 20 kliků). Pohyb rozhýbe váš metabolismus a zrychlí tep. Tím pádem se odstraní malátnost, tíha končetin a vy budete zase o něco bdělejší.

Ideální variantou jsou procházky, kde se také nadýcháte čerstvého vzduchu, ale jenom v případě, že nebydlíte v nebezpečné čtvrti nebo poblíž kouzelného lesa, kde sídlí čarodějnice.

9. Sežeňte si parťáka

Tento bod se týká výhradně studentů. Většinou nejste jediní, kdo se na zkoušku učí v ten nejvyšší čas. Můžete spojit síly a ohledně učení si skypovat, příp. zůstat u jednoho z vás doma. Vzájemná motivace je k nezaplacení.

Doufám, že nikdy nebudete v situaci, kdy budete muset kvůli povinnostem zůstávat přes noc vzhůru. Na druhou stranu, pokud se tomu nemůžete vyhnout, pokuste se, aby to bylo pro vaše tělo co nejšetrnější. Vyhněte se cigaretám, kofeinu a jiným stimulantům, které vás sice na chvíli proberou, ale druhý den si vyberou neúměrnou daň.

Po all-nighterovi se nezapomeňte pořádně zregenerovat. Pořádně se vyspěte, dejte si psychický i fyzický oraz. Zvládnete-li bdít celou noc a udělat zkoušku na A (nebo cokoli jiného, než F), můžete se považovat za šampióny.

Pokud vám nevadí angličtina, další tipy na bdění najdete tady, příp. tady.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard
Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.