Jak poznat dobrou matraci?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Mate vás, kolik matrací dnes prodejci nabízí? Nejste si jisti, od koho si matraci koupit, případně jaký typ si zvolit? Krátký návod, jak se mezi názvoslovím prodejců vyznat, si prozradíme v tomto článku.

Jak poznat dobrou matraci

Matrace, které spasí svět

Několik rad jsme si řekli už v našem minulém článku. Současným trendem obchodníků je prodávat matrace, které mají těžko uvěřitelné množství pozitivních efektů na naše zdraví, psychiku a sexuální život. Matrace se tradičně chlubí přívlastkem jako *luxusní, kvalitní, skvělá, blahodárná, zdravotní*a mnohé další. Co si pod těmito slovy můžeme jako spotřebitelé představit? V čem může být matrace natolik blahodárná a skvělá a jaký má vlastně vliv na naše zdraví?

Žel bohu je nutné podotknout, že popisy zboží vám o produktu samotném nic moc neřeknou. Má-li matrace v popisu mnoho kladných přívlastků, neznamená to ještě, že je to pro vás zrovna ta pravá. Koneckonců, všechny se tváří slibně a úchvatně, ale rozvodové statistiky potvrzují, že je na tom rozhodně víc, než se na první pohled zdá.

Podle čeho se tedy u matrace orientovat?

Co prozradí materiál?

Navzdory tomu, že každý materiál má na trhu svoji cenu, nedá se paušálně říct, že by matrace z jednoho materiálu byly lepší, než matrace z materiálu jiného. Všeobecně se za nejlevnější typ materiálu považuje PUR a HR pěna, na druhou stranu snadno můžete v obchodech najít pěnové matrace, které jsou dražší nebo kvalitnější než některé pružinové nebo latexové. Cena se odvíjí nejenom od výchozí suroviny, ale samozřejmě také od způsobu zpracování. Např. nopy na svrchní straně matrace, sendvičový typ matrace nebo lepší pórovitost se vždy projeví na výsledné ceně produktu. Je dobré zmínit, že do ceny se promítá také materiál potahu – chcete-li kvalitnější potah, zpravidla si připlatíte.

Od některých typů materiálu můžeme standardně očekávat nějaké vlastnosti – např. pěnové matrace mají dobrou elasticitu (hodí se na polohovatelné rošty), latexové se zase vyznačují výjimečnými hygienickými vlastnostmi a pružinové mohou poskytnout zajímavý typ komfortu pro milovníky pružení a houpání.

Záleží tedy na materiálu? Ano i ne. Záleží především na tom, jaké vlastnosti od matrace za hubičku očekáváte. Obecně se nedá říct, že by jeden materiál byl horší než druhý – každý je jednoduše jiný.

Ovlivňuje kvalitu matrace její výška?

Opět se nedá paušálně říci, že by vyšší matrace byli lepší než nízké nebo naopak. Hodně záleží na materiálu a celkovém zpracování produktu. Platí pravidlo, že matrace by zpravidla neměla mít méně, než 10 centimetrů. Co se futonů týče, technika jejich výroby je jiná a proto existují i takové, které mají méně než 10cm. Nelze ale ani očekávat, že matrace, která má více než 20cm, vám přinese do postele nevídaný komfort. Uvědomte si, že materiály v jádře, které by měly determinovat vlastnosti matrace, nejsou téměř vůbec využity (nemáte-li extra měkkou matraci, kam se doslova propadáte – nutno ale podotknout, že ani to není dobře). Mohlo by trvat i roky, než byste matraci proležely natolik, abyste se ke středovým materiálům dostali.

Záleží tedy na výšce matrace? Rozhodně ano. Nedá se ovšem říct, má-li být matrace nízká nebo vysoká. Každý materiál potřebuje jinou výšku, aby uživateli poskytl maximální komfort.

Znamená tvrdší matrace větší kvalitu?

Lékaři obecně doporučují spát na tvrdším povrchu, a to hned z několika důvodů. Hlavním argumentem je často naše páteř, která se na příliš měkkém povrchu může křivit a deformovat, což není žádoucí. Dalším argumentem jsou dermatologické a respirační obtíže, které často mohou plynout z toho, že se člověk do matrace příliš zabořuje. Nutno podotknout, že se nejedná o nijak závažně potíže – ale pro citlivější jedince to může být nepříjemné.

Tyto problémy ale rozhodně neřeší extrémně tvrdá matrace. Matrace s příliš vysokou tuhostí může být pro záda stejně nebezpečná, jako matrace příliš měkká, a uživatelský komfort na ní zpravidla opravdu nestojí za to. Důležité je také si uvědomit, že na to, jaká tvrdost nám bude vyhovovat, má také vliv naše váha. Těžší jedinci z logicky věci budou potřebovat matraci tužší, naopak lehčí z nás si mohou dovolit měkčí.

Záleží na tvrdosti povrchu? Ano. Matrace v žádném případě nesmí být příliš měkká – mohla by být nebezpečná pro náš opěrný systém. Na druhou stranu ani příliš tvrdé matrace nemusí být pro naše noční pohodlí výhra.

Co prozradí o kvalitě matrace její cena?

Lidé mají tendenci hodnotit kvalitu produktu podle jeho ceny (potažmo kvalitu služby). Nutno ale podotknout, že cena rozhodně není v tomto směru spolehlivé kritérium. Je sice možné, že za vyšší cenu dostaneme kvalitnější materiály, ale vyšší marže může být také způsobená dopravními nebo výrobními náklady, které jsou zkrátka (bez ohledu na výsledek) vyšší, než od výrobce jiného. Některé technologie a materiály jednoduše cenu vyšší mít budou (např. BIO materiály, přírodní latex nebo unikátní technologie), ale u běžné zboží, které není ničím výjimečné, se těžko odhaduje, zda je cena vyšší z nějakého relevantního důvodu.

Záleží na ceně zboží? Ano, ale nemůžeme ji brát jako primární ukazatel. Podezřele levné produkty kupujte na vlastní nebezpečí. Na druhou stranu není třeba se bránit speciálním akcím nebo nákupu 1+1 matrace zdarma.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard