7 důležitých rad proti chrápání

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Jak vyhrát boj proti chrápání? V pohádkách často chrápání doprovází blahodárný a spokojený spánek, ale realita je bohužel často úplně jiná. Chrápání nejenomže snižuje kvalitu vašeho spánku, ale také poškozuje libido a může signalizovat vážnější zdravotní problémy.

Jak se zbavit chrápání

Proč chrápeme?

Chrápání jsou zvuky vibrací pocházejících z našeho respiračního systému. Důvodů, proč chrápeme, je poměrně hodně – a z toho bohužel také vyplývá, že nemusí být jednoduché se chrápání zbavit. Vibrace, které vyluzují charakteristický zvuk, vznikají kvůli zúžení nebo povolení krčních svalů. Hlasitost i zvuk chrápání se liší od tichého vrčení po nesnesitelné vrzání. Co má na naše chrápání vliv?

 • Pohlaví. Muži chrápou častěji a hlasitěji než ženy především kvůli užšímu hrdlu.
 • Anatomické faktory. Zvětšené nosní mandle nebo rozštep mohou mít na chrápání svůj podíl. Podobně se na chrápání může odrazit tělesná váha – především lidé, kteří mají tendenci tloustnout v oblasti horní poloviny těla a sklony k ukládání tuku v oblasti krku (opět především muži).
 • Nemoci horních dýchacích cest. Ať už se jedná o běžné katary horních cest dýchacích nebo chronické problémy (alergie, astma), jakákoli překážka v horních cestách dýchacích nás nutí dýchat pusou – potažmo zvyšuje pravděpodobnost chrápání.
 • Alkohol, cigarety a medikace. Některé druhý léků mohou mít vliv na svalový tonus (a tím pádem přispět k relaxaci svalů krku) a chrápání podporovat. Alkohol, jak je známo, svaly uvolňuje (na podnapilých lidech můžeme pozorovat velmi vláčné pohyby :-)) a jistě mi potvrdíte, že určití lidé, kteří po ránu spí na zastávkách, obvykle také chrápou. Cigaretový kouř poškozuje řasénkový epitel, který máme v krku (slouží k zachytávání nečistot a posouvání hlenu) a tím pádem podporuje zahlenění dýchacích cest. Jemné částečky v kouři také mohou dýchací cesty dráždit, což chrápání může podporovat.
 • Spánková pozice. Spíte-li na zádech, je větší pravděpodobnost, že budete chrápat (především máte-li zakloněnou hlavu).
 • Další příčiny, které nepatří mezi příliš časté, jsou například napětí v oblasti čelistních svalů, spánkové apnoe, zánět a další akutní obtíže nosní/krční oblastí.

Před chrápáním není úniku

Problém chrápání se týká v prvé řadě chrápajících (snížená kvalita spánku, nedostatečná délka spánku), ale také jejich poloviček. Před chrápáním není kam utéct (nechcete-li spát na gauči nebo se špunty do uší) a partneři chrápajících si většinou neví rady (psst bohužel příliš spolehlivě nefunguje). Chrápání také v mnoha případech prokazatelně snižuje libido – chrápající si je vědom, že svého partnera frustruje, sám si bohužel neví tady, co s tím (jedná se o fyziologický problém). Plus – nezapomínejme, že chrápání je hodně často důsledeknějakého problému, nikoli problém samotný. Trpí-li například vaše polovička spánkovým apnoe, je chrápání to nejmenší, co by vás mělo trápit.

Jak chrápání vyřešit?

V následujícím souhrnu si ukážeme několik způsobů, jak chrápání vyřešit. Žádná metoda bohužel není zaručená, ale třeba najdete tu, která vám nebo vašemu partnerovi/par­tnerce pomůže.

 1. Lékařský zákrok Plastičtí chirurgové dovedou efektivně řešit také problémy měkkého patra. V současné době se nabízejí dvě metody, které s chrápáním skoncují.
 • Chirurgický zákrok.Rozhodnete-li se pro chirurgický zákrok, počítejte s mnohem invazivnějším zásahem. Klasický výkon pro odstranění chrápání je tzv. uvulopalatofa­ryngoplastika (UPPP). Nejedná se o magické zaklínadlo, nýbrž o zákrok na rozšířené brance hltanové pod celkovou anestezií. Zákrok má vysokou úspěšnost, ale musíte počítat s pooperačními problémy.
 • Ambulantní léčba chrápání. Provádí se laserem a zpravidla se uvádí, že úspěšnost je nižší (85%). Detailní popis zákroku si můžete přečíst zde. Pokud o tomto zákroku uvažujete, doporučuji přečíst článek na blogu El Carlose, který zákrokpodstoupil, přežil a podrobně popsal ve svém článku. V krátkosti – uvádí nepříjemné bolesti (které jen tak neustanou), nemožnost se normálně nakrmit a kuriózní zážitky během samotného zákroku.
 1. Tenisák solution Zajímavé a velmi nápadité řešení spočívá v zašití tenisáku na zadní stranu pyžama. Chrápající se nebude přetáčet na záda (tenisák ho bude tlačit) a tím pádem se neuloží do své oblíbené chrápající polohy. Osobně bych toto “řešení” rozhodně nedoporučovala. Je pravda, že chrápání je často příčinou nadváhy případně špatného životního stylu, tudíž se nejedná o přímo “zdraví ohrožující” komplikaci, ale tenisák NIC NEVYŘEŠÍ, jen vám koupí nějaký čas (pravděpodobně do prvního praní pyžama nebo totálního frustrování chrápajícího). Plus chrápání, jak už bylo předesláno, může indikovat vážnější problém. Nepodceňovat!
 2. Vymetení ložnice Častou příčinou chrápání jsou mikročástečky, které dráždí nosní sliznici a nutí chrápajícího dýchat ústy (především astmatiky a alergiky na prach, peří, roztoče). Udělat ze své ložnice sterilní místo je sice trošku nadsázka, ale můžete vyzkoušet, jak chrápající zareaguje na změnu lůžkovin, omezení nebo naopak zintentivnění větrání případně zvlhčovač vzduchu. Nechcete-li na operaci, doporučuji nejprve vyzkoušet všechno možné i nemožné, včetně zdánlivých banalit. Nikdy nevíte, kde je zakopaný pes.
 3. Změna životního stylu Je to klišé, ale pokud kouříte, pijete alkohol, cvičení považujete za sprosté slovo a ze zeleniny máte husí kůži, nedivte se, že vaše tělo není jako ze žurnálu. Není nutné dodržovat vše, ale pokud vám vaše chrápání leze na nervy, minimálně to zkuste. Co vás nezabije, to vás posílí, a neustále se nervovat kvůli probdělým nocím a depresivnímu výrazu spoluspícího za to rozhodně nestojí.
 4. Péče o horní dýchací cesty Do tohoto bodu můžeme zahrnout vyvarování se kouření, špatně větraným prostorám a ostravskému ovzduší. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit např. výplachy nosu slanou vodou, které jsou skvělou prevencí infekcí horních cest dýchacích, zlepšují čich i chuť a zbaví vás i rýmy. Rozhodně nepovažuji výplachy nosu za léčbu určenou přímo proti chrápání, na druhou stranu vám rozhodně neuškodí a možná váš problém vyřeší. Co se horních cest dýchacích týče, pozor také na večery v hospodách, silné parfémy a šňupání kokainu.
 5. Důsledná spánková hygiena Nespíte-li pravidelně, můžete svému chrápání ještě přispět. Podle webuMD v případě, že nemáme dostatečně kvalitní a relaxující spánek, upadají naše svaly do hlubší relaxace, což může podpořit chrápání. Upřímně nevím, nakolik je to lékařsky ověřená informace, ale spánkovou hygienu z vlastní zkušenosti doporučuji dodržovat už pro všechny ostatní pozitivní efekty, které prokazatelně má.
 6. Raději nekonzumovat Jste-li v pozici chrápajícího, vyhněte se před spánkem konzumaci potravin a suplementů, které zahleňují. Tuto zmínku vztahuji především k mléku, derivátům a těžkým jídlům, které mohou na tělo nepříjemně působit. To stejné platí také pro sedativní látky – prášky na spaní, uklidnění, “prášky na nervy”. Sice vás zaručeně uvolní, ale snížené napětí ve svalech krku může vašemu chrápání dodat dost decibelů.

Zajímají-li vás další tipy, doporučuji článek o příčinách a alternativních léčbách chrápání. Mějte na paměti, že operace je radikální řešení a každý problém, je-li včas zachycen, lze vyřešit poměrně elegantně.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard