Jak se zbavit roztočů v posteli

Autor: Wieclaw JanVydáno: 04. 05. 2014

Roztoče najdeme v každé domácnosti. Běžný úklid s nezvanými obyvateli nic nezmůže. Jak je můžeme z našeho domova vystěhovat? Můžeme se společně s roztoči zbavit také alergií? Roztoči jsou členem řádu pavoukovců. Většina zástupců není viditelná okem (dorůstají maximálně 1 mm), ale většina alergiků pozná přítomnost roztočů jinak - doslova na vlastní kůži. Průměrný život roztoče trvá 20-40 dní a během této doby naklade až několik tisíc vajíček. Alergen, který roztoči produkují, pochází z jejich výkalů.

Jak se zbavit roztočů v posteli

Jak se projevuje alergie na roztoče?

Slovo alergie patří do lékařského slovníku od roku 1906. Jedná se o přehnanou reakci imunitního systému na konkrétní alergen. Do chybné reakce organismu se zapojuje především imunoglobin E (IgE). Vlohy pro alergii jsou dědičné; je-li alergik jeden rodič, riziko u dítěte je 30%. Alergie obou rodičů zvyšuje riziko u potomka na 60%.

Alergie na roztoče se může projevovat různými způsoby:

 • zduření nosních sliznic
 • otoky očí, slzení, zánět spojivek
 • dušnost, astma
 • bolesti hlavy
 • kožní problémy – ekzémy, vyrážky

Roztoči patří mezi významné zdroje alergenů. Největší problém je, že se roztoči vyskytují v domácnosti, především v posteli – takže není jednoduché se jim vyhnout. Pokud nemáte vaši domácnost pod kontrolou, od alergie si rozhodně neodpočinete. Proč jsou roztoči v posteli?

Roztoči se živí naší odumřelou kůží a lupami. Mimo výkaly, které obsahují vysokou koncentraci alergenu, nejsou pro naše zdraví nijak nebezpeční. V případě, že máte děti, nebo jste sami alergičtí, je ale nutné najít způsob, jak se roztočů co nejlépe zbavit.

Roztoči v domácnosti nejčastěji žijí v prachu a v lůžkovinách, kde jsou pro jejich množení ideální podmínky. Roztoči vyhledávají relativní vlhkost mezi 60–80 %, teplo, tmu a samozřejmě dostatek potravy. To vše lidská postel nabízí, a nejlepší na tom je, že zdarma.

Mimo lůžkoviny se ovšem roztoči často vyskytují v pohovkách, oblečení, plyšových hračkách a samozřejmě v oblečení. Je dlužno dodat, že roztoči mají vliv na průduškové astma. Bylo prokázáno, že v přítomnosti alergenů z výkalů roztočí může docházet ke zhoršení astmatu a častějším záchvatům. Roztoči v posteli můžou zdravý spánek hodně komplikovat.

Jak se roztočů v domácnosti zbavit?

Abyste se mohli zbavit alergenů, je potřeba se nejprve zbavit jejich původců. Vzhledem k tomu, že domácnost nabízí parazitům spoustu míst, kde se můžou schovat a v klidu rozmnožovat, je potřeba mít na paměti, že zasadit jim smrtelnou ránu není vůbec jednoduché. Boj s roztoči je stejný jako boj s moly – když už si myslíte, že jste vyhráli, zjistíte, že se vylíhla nová generace.

Roztočů se můžeme zbavit především tak, že upravíme podmínky v bytě, aby nebyly vhodné pro rozmnožování. Jedná se především o vlhkost a teplotu v bytě (v ložnici). Ložnice by se měla pravidelně větrat a lůžkoviny v ní prát alespoň na 60 stupňů. Roztoči se téměř nevyskytují na suchých a studených místech, takže za pravidelný průvan vám určitě nepoděkují.

Bytové prostory by se neměly přetápět. I v zimě by se maximální teplota měla pohybovat okolo 22 stupňů, nikoli více. Každé ráno byste měli domácnost krátce, ale intenzivně vyvětrat průvanem – zbavíte se tak nepříjemné vlhkosti. Větrání je účinné především v zimě, neboť roztoči nesnesou mráz.

Důležitý je také dostatek světla. Roztoči vyhledávají ke svému rozmnožování především temná a teplá místa. Sluneční světlo jim neprospívá – proto roztáhněte rolety.

Nezapomínejte důsledně pečovat o svoje lůžkoviny a čistit matraci. Matrace by se měla pravidelně otáček a větrat, neboť se v ní kumuluje vlhkost z potu, který se přes noc do lůžkovin vsakuje. Věděli jste, že za jeden večer můžeme do matrace vypotit až 1 litr tělních tekutin?

Udržujte v bytě optimální vlhkost

Nejdůležitější je udržet ve vašem obydlí optimální vlhkost. Teplotu a úklid můžete kontrolovat poměrně jednoduše, ale vlhkost je komplikovanější. Proti roztočům může pomoci čistička vzduchu, nikoli však se zvlhčovadlem. Můžete koupit i speciální lůžkoviny s povlaky, které brání propuštění alergenů. Samozřejmostí je dodržování zásad proti usazování prachu v domácnosti – počínaje pravideným úklidem a péčí o náročné materiály.

Roztoči se často drží v hutných kobercích s vysokým vlasem. Jste-li na prachové roztoče alergičti, doporučujeme takové koberce v pokojích nemít vůbec. Při úklidu vždy preferujte vytírání před vysáváním a stíráním prachu na sucho, kdy většinu prachu jenom rozvíříte.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard