Jak si vybrat správný rošt?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

S nákupem nové matrace se většinou nabízí i otázka, jestli není na čase pořídit i nový rošt. Jaký rošt je pod naši matraci nejvhodnější? Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy roštů? A vyplatí se vůbec rošt kupovat? Všechno to i mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Jak vybrat rost do postele

Proč potřebujeme rošt?

Koupíte-li si matraci za několik tisíc, ještě nemusíte mít s kvalitou lůžka úplně vyhráno. Matrace je většinou velice jednostranně zatěžovaná – spíme nejčastěji v jejím přibližném středu a pravidelně také ve stejné poloze. Navzdory tomu, že většina moderních matrací je vybavena bodovým tlakem a elasticitou, což zabraňuje přetěžování a brzkému opotřebení, je zapotřebí myslet několik let dopředu a o svoji matraci se také řádně starat.



Rošt potřebujeme hned z několika důvodů. Primární atribut, který dělá z roštu nepostradatelnou součást postele, je pružení. Rošt rovnoměrně rozkládá zatížení, kterému matrace čelí, a pomáhá tak udržet její anatomický a stabilní povrch. Čím pružnější rošt máte, zákonitě lépe chráníte vaši matraci. Výhodu ale poznáte až po několika letech používání ve srovnání s matrací, která ležela na pevné desce. Další předností roštů je odvětrávání – tím, že matrace neleží na pevné desce, se mnohem lépe odpařuje vlhkost, kterou do ní přes noc vypotíme. Některé matrace mají lepší hygienické vlastnosti než jiné (např. co se hygieny týče vynikají především latexové a pružinové matrace), to ovšem nevylučuje, že potřebují kvalitní rošt stejně jako matrace ostatní.

Poslední a asi nejdůležitější výhodou, kterou nám rošt zajišťuje, je komfort. Matrace, které leží na kvalitním roštu, jsou pro uživatele prokazatelně pohodlnější, než matrace na tvrdé desce (samozřejmě záleží na kvalitě konkrétního roštu).

Polohovací nebo statický rošt – který je lepší?

Polohovatelnost roštu je základní otázka, kterou byste měli před nákupem vyřešit. Hodně uživatelů považuje polohovatelný rošt za zbytečný nadstandard – nutno ale podotknout, že nepořídit ho je velká škoda. Rošty jsou nejčastěji polohovatelné v oblasti nohou, hlavy nebo oboje. Naklonění hlavy prokazatelně napomáhá krční páteři, a to především v případě, když si chce ležící člověk číst nebo vykonávat jinou aktivitu v posteli (např. rozhovor, sledování televize). Logicky se jedná o výhodu především u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko nebo starších osob, které v posteli tráví podstatně více času. Úlevu může polohovací rošt také poskytovat lidem, kteří jsou nemocní a potřebují pracovat na notebooku nebo vyřizovat pracovní telefonáty. Polohovací rošt nabízí ideální kompromis mezi prací a vyležením se.

Polohování v oblasti nohou je vhodné především pro lidi, kteří vykonávají profese, kde jsou dolní končetiny přetěžovány. Může se jednat o servírky, sestřičky, hostesky, ale také lidi, kteří dlouho sedí v kanceláři, příp. řídí dopravní prostředky. Zvednutí končetin pomáhá především odtoku přebytečné lymfy a redukuje vzniky edémů končetin (otoků). Ideální péčí o namožené nohy je horká lázeň v kombinaci s masáží a následné zdvižení nahoru (resp. alespoň do úrovně kolen). Blahodárné účinky má zvednutí nohou také pro mobilizaci bederní páteře. Zvětšené prohnutí v oblasti beder je nepříjemnou komplikací pro většinu Čechů.

Polohovací rošty jsou zpravidla taštičkové nebo lamelové – zřídka se v polohovací variantě vyrábějí deskové nebo laťové rošty. Pokud plánujete koupi polohovatelného roštu, je dobré také zvážit, zda máte matraci, která polohování snese. Hodí se matrace z flexibilních materiálů. Na polohovatelný rošt se rozhodně nehodí matrace pružinové, příp. méně kvalitní matrace, které by se mohly zlomit.

Srovnání jednotlivých typů roštů

Roštů najdete na trhu celou řadu. Nejčastěji se můžeme setkat s rošty lamelovými, laťovými nebo destičkovými (segmentovými). Pevná deska se vzhledem k nevhodným vlastnostem rozhodně nedá považovat za řešení roštu.

Laťový rošt

Laťové rošty se většinou vyrábějí z měkkého smrkového dřeva. Oproti ostatním typům se vyznačují relativně malou nosností (většinou do 60 kg), a proto jsou doporučovány primárně pro děti. Jejich životnost je docela krátká – latě se můžou snadno polámat (především pod tíhou dětských her). Latě jako takové příliš nepruží, což příliš nezvyšuje komfort. Odvětrávání je ale u laťového roštu vcelku dobré, takže nehrozí zapaření matrace, ani nežádoucí plesnivění. Jedná se o levnější variantu – laťové rošty jsou běžně zabudovány v již zkompletovaných postelích pro děti.

Cenově může být laťový rošt příznivý, ale nejedná se o dlouhodobé řešení. Dobrým kompromisem může být například u postelí, které nejsou používány denně (postele na chatách, pokoje pro hosty). Stejně jako u lamelového roštu se nedoporučují výrobky, které mají rozestupy mezi latěmi větší, než 4–5 cm. Matrace by se na takovém roštu mohla deformovat.

Lamelový rošt

Lamelové rošty patří dnes k nejprodávanějším typům, především kvůli příznivým vlastnostem a přístupné ceně. Lamelové rošty se hodně liší – můžeme najít rošty, které začínají na několika tisících a jiné, jejichž cena se vyšplhá až dvaceti tisícům. Hodně záleží na použitých materiálech a počtu lamel jednotlivého roštu. Lamelové rošty se vyznačují velmi dobrou pružností a prodyšností. Vzhledem k velkému rozmezí kvality i ceny si najdou příznivce mezi náročnými spáči, ale také u kupců, kterým záleží na ceně.

Lamely jsou zpravidla polohovatelné a v oblasti beder a ramenou zdvojené. Tím pádem v oblasti většího zatížení nedochází k deformaci matrace. Jak jsou lamelové rošty pružné si můžete vyzkoušet rovnou v obchodech tak, že je jemně zatížíte a pozorujete, jak na tlak reagují. Obvykle se uvádí úměra, že čím víc má rošt lamel, tím je kvalitnější. To samozřejmě nemusí platit bez výjimky – hodně záleží na materiálu lamel a jejich šířce. Lamely se ukládají do pouzder z gumy nebo textilií. Nosnost lamelových roštů je různá, ale zpravidla je vyšší než 100 kg.

Segmentový (destičkový) rošt

Patří do nejvyšší cenové kategorie. Stejně jako některé matrace jsou i segmentové rošty vybaveny vlastností bodového tlaku, tj. že se příliš podstatně neprohýbá v jiných místech, než kde je zátěž. Segmentové rošty uvádějí vhodnost bez rozdílu pro všechny druhy matrací. Segmentové rošty jsou velice dobře polohovatelné a často se vyrábějí v motorové variantě (tj. nemusíte rošt upravovat manuálně, stačí stisknout tlačítko).

Vyklápěcí (výklopné) rošty

Může se jednat o lamelové nebo segmentové rošty – liší se jenom v tom, že jsou koncipovány tak, aby pod ně byl snadný přístup a místo pod postelí mohlo sloužit jako úložný prostor. S nedostatkem místa v ložnici bojuje celá řada párů a rošty s možností vyklápění mohou mnohým lidem pomoci tuto situaci vyřešit. Pokud tušíte, že budete například obměňovat peřiny v létě a v zimě, je dobré přepokládat, že se vám úložný prostor navíc bude hodit.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard