Jak vybrat dětskou matraci do postýlky?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Výběr matrace pro děti může být komplikovaný. Děti v každém věku mají na lůžko jiné nároky. Víte, podle čeho vybrat matraci pro miminko nebo pro předškolní dítě? Postupně si vysvětlíme, jak při výběru postupovat a na co si dát pozor.

Matrace do postýlky

Je výhodnější matraci koupit nebo podědit?

Ještě než se pustíme do konkrétních matrací, zopakujeme si základní pravidla u výběru matrace. Pro někoho nemusí být matrace nejlevnější záležitostí, obzvláště jedná-li se o investici jenom na jeden rok do postýlky a trváte-li na tom, aby matrace byla kvalitní. Nebývá výjimkou, že se použité drahé matrace do postýlek prodávají, příp. darují jiným dětem. Nabízí se otázka, jestli může takto opotřebovaná matrace vyhovovat dalšímu dítěti ať už z ortopedického, tak hygienického hlediska.

Použité dětské matrace se zpravidla nemusí hned vyhazovat . Dnešní matrace jsou kvalitní a mají dlouhou životnost, takže je můžeme používat (jsou-li v dobrém stavu) i dvě generace po sobě, nebo je věnovat příbuznému. Ještě než se ale rozhodnete pro další využití použité matrace, ujasněte si následující body:

1. Je plocha matrace dostatečně tvrdá a rovná?

Používáním se povrch matrace samozřejmě opotřebovává. K deformaci vzhledem k nízké váze dětí nedochází při samotném spaní, ale většinou při jiných aktivitách (hry, skákání na posteli). Před tím, než koupíme opotřebovanou matraci, proto důsledně prohlédneme její povrch – matrace by měla dobře reagovat na bodový tlak (prohýbat se jenom v místě tlaku). Je potřeba prozkoumat celý povrch matrace – z obou stran.

2. Je matrace čistá?

Hygiena je u dětí asi největší problém, a to jak v případě matrací pro miminka, tak u matrací pro děti starší. Jádro matrace se špatně udržuje a není výjimkou, že se práce musí přenechat odborné čistírně. Nečistoty, které se mohou na matraci přenášet, jsou parazité nebo dermatologické infekce. Po dlouhém používání matrace může vykazovat také nepříjemný zápach.

Profesionální čistírny vám matrace bezpečně vyčistí, ale berte na vědomí, že pravděpodobně budou používat velmi agresivní chemikálie. Je-li vaše dítě alergik anebo má-li má citlivou pokožku, je dobré předem zkonzultovat s firmou, jaké prostředky používá. Po vyčištění necháváme matraci několik dní vyvětrat, abychom ji zbavili nepříjemného zápachu.

Vaše dítě i matraci můžete účinně chránit používáním matracového chrániče, který se osvědčuje především v případech, kdy se děti pomočují. Při častých nehodách se také doporučuje igelitový chránič.

3. Jsou v matraci hlubší proleženiny nebo jiné viditelné vady?

Na povrchu se také mohou vyskytovat škrábance a další drobné mechanické vady. Zpravidla nebrání používání matrace ani nijak nesnižují její kvalitu, ale v případě, že je matrace viditelně poškozena, můžete jednat o slevě. Nemusíte se bát, že by z děr unikaly chemikálie nebo toxiny. V případě pružinových matrací buďte ovšem obezřetní – pružiny příliš blízko spacímu povrchu by mohly dítě poškrábat.

Vybíráme matraci pro miminko

U výběru matrace pro nejmenší děti musíme být obzvláště opatrní. Matrace poskytuje dítěti bezprostřední oporu páteře a stabilizuje jeho tělo v průběhu spánku. Extrémně měkké a nevhodné povrchy dokonce mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu Syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Navzdory tomu, že argumentovat zdravím kojence je velice nepříjemné, právě na ohrožení zdraví jejich dítěte rodiče nejlépe slyší. Kvalitní matrace je pro miminka důležitá.

Pro děti máme většinou na výběr z těchto variant:

  • Pěnová matrace pro děti:

Je asi nejlevnější variantou matrace pro dítě. Většinou je dostupná i v obchodech, které se na prodej matrací nespecializují. Při výběru pěnové matrace mějte na paměti, že je důležitá dostatečná tloušťka matrace a tvrdost povrchu. Pro miminka je naprosto nevhodný (až nebezpečný) povrch, který má tendenci se přehřívat nebo je měkký.

Pohlídejte si také bodový tlak a elasticitu matrace (jak rychle se matrace srovná, zatlačíte-li na ni rukou?). Cena vám zpravidla bohužel neřekne, jestli je matrace kvalitní nebo ne. Potřebujete mít jistotu a tu získáte jedině tak, že výrobek důsledně ozkoušíte.

  • Pružinová matrace pro děti

Z hlediska životnosti jsou pružinové matrace trvanlivější než matrace pěnové. Ve srovnání je vyšší i cena, ale nijak podstatně. Výhodou pružinové matrace je, že má dobrou prodyšnost a relativně snadno odvětrává vlhkost (v případě, že prosákne plínka, příp. se na matraci něco vylije, se jedná o velkou výhodu). Vnitřní údržba pružinového jádra je ovšem téměř nemožná, takže je vždy dobré preventivně používat chránič.

  • Kokosové (organické) matrace":

Kokosové matrace pro děti jsou hitem několika posledních let. Podle odborníků mají velmi dobré ortopedické vlastnosti a tvrdost, plus neobsahují toxické látky (kokosové vlákno je přírodní). To oceňují především příznivci alternativního životního stylu. Problém s kokosovou matrací může nastat v případě, že navlhne močí nebo aromatickou látkou. Poměrně těžko se čistí. Kokosová matrace pro dítě v žádném případě nepatří do pračky. Můžete maximálně vyprat její snímatelný povrch.

Cenově vychází kokosové matrace o něco dráž, než matrace pěnové případně pružinové.

Důležité poznámky o bezpečnosti matrace

Ať už kupujete matraci z jakéhokoli materiálu, měli byste pamatovat několik důležitých zásad ohledně bezpečnosti matrace.

  • Dostatečná tloušťka – matrace se nesmí prolehnout nebo prohýbat v některých částech výrazněji, než jinde.
  • Dostatečná tvrdost – děťátko by se nemělo topit v měkké matraci. Může docházet k problémům s dýcháním.
  • Dobrá prodyšnost – vlhkost nebo plíseň můžou být pro děťátko doslova zdraví škodlivé. Vyzkoušejte, jak si materiál matrace (nebo její potah) poradí s vodou.
  • Toxicita – zkontrolujte, jestli matrace nezapáchá nebo nevlhne, příp. zda z ní neodpadávají kousíčky, které by dítě mohlo vdechnout nebo spolknout.
  • Teplotní regulace – matrace by se neměla přehřívat anebo vyloženě sálat teplo.

Vybíráme matrace pro starší dítě

Při výběru matrace pro starší dítě už nejste zdaleka tolik limitováni, jako u miminka. Můžete víc klást důraz na vaše finanční možnosti a osobní preference dítěte. Rozumnější děti můžete do výběru matrace zapojit – budou si potom matrace mnohem víc vážit.

Výběr matrace pro starší děti je v mnoha ohledech podobný výběru matrace pro dospělé. Důležité je zvážit individuální výhody materiálů a podle toho se rozhodnout, co by nejlépe sedělo potřebám vašeho dítěte. Primární otázkou je samozřejmě velikost matrace. U starších dětí většinou platí, že se vyplatí koupit kvalitní matraci standardní velikosti, která vaší ratolesti vydrží 10 až 15 let, než riskovat několik let proválených na přechodné matraci molitanové, které by mohly vaše dítě stát zdravá záda. V otázce zdraví se nebojte investovat.

Opatrnější s koupí matrace buďte v okamžiku, kdy kupujete kvalitní drahou matraci nestandardní velikosti (menší, užší, speciálně tvarovanou). V takovém případě se dost dobře může stát, že za několik let budete stát před úkolem pořídit matraci novou – a stejně finančně nákladnou. Matrace standardní velikosti, které jsou kvalitní a zachované, se vždycky hodí. Není výjimkou, že si je děti na pokraji dospělosti berou s sebou z domu.

Proč je důležitá správná matrace především v období dospívání?

Důležitým kritériem je, aby matrace, na které vaše dítě bude spát, byla dobrou oporou pro jeho záda. Až do dospělosti totiž probíhá osifikace kostí a nevhodný povrch na spaní by mohl mít za následek různé deformace zad a kostí. Samozřejmě zdraví zad vaší ratolesti nezávisí jenom na matraci (důležité je především pravidelné cvičení a sezení v průběhu dne ve škole), ale není dobré ji opomínat a krčit nad ní rameny.

Častým argumentem proti kvalitní matraci je, že naše babičky zamlada spávaly na nekvalitních měkkých matracích a nikdy si na bolesti zad nestěžovaly. To je možná pravda, ale vezmete-li v úvahu současný životní styl, kdy děti celé dny sedí ve škole nebo u počítače a naprosto minimálně se pohybují na čerstvém vzduchu, jistě potřeby dnešního dítěte přehodnotíte. Nepodceňujte zdraví vašeho potomka – jednou vám za to možná poděkuje.

Nejčastějšími problémy mládeže jsou zvětšené bederní a redukované krční lordózy, skolióza, horní syndrom (ochabnutí mezilopatkových svalů – vtočení ramen), zatuhnutí trapézů. Problémy se zády patří u Čechů k nejčastějším nemocem. Uvědomte si, že péčí o své dítě můžete tuto statistiku do několika let zlepšit. Anebo také zhoršit.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard