Kazí vám matrace milostný život?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Matrace je nejenom prostředkem pro zlepšení a zkvalitnění vašeho spánku, ale hostí jednu z našich nejoblíbenějších aktivit – milování. Lidé ale často při výběru dobré matrace zapomínají, že musí vydržet často víc, než chrápání.

Matrace sexualní život

Nároky na matraci při sexu

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že sex je občas pořádná dřina. Naše tělo se při sexu potí stejně, jako u sportovní aktivity (někdy dokonce více) a většina potu se chtě nechtě dostává do ložního prádla a matrace. Jednotlivé fáze sexuálního styku a popis, co se děje s naším tělem a psychikou najdete zde. Prvním velkým nárokem na matraci je tedy hygiena. Ta se zpravidla zaručuje důslednou péčí o matraci – otáčením, praním potahů a větráním.

Máme-li v úmyslu novou matraci kupovat (např. z důvodu stěhování, opotřebování staré matrace) a víme-li, že na ní budeme hodně času trávit s partnerem, měli bychom se orientovat podle toho, jak konkrétní typ matrace zvládá nároky dvojice. Jedině dobrá matrace vám může zaručit pohodlný a příjemný sexuální život. Myslet na to, jak matrace zvládá nároky sexu, by měli především rodiče, u nichž je zpravidla milování omezeno pouze na prostory ložnice. Ani u mladých párů se ale nevyplatí výběr matrace podceňovat; vrzání nebo nepohodlí může vývoj sexuálního života dvojice značně znepříjemnit.

Shrnutí nároků, které by páry měly klást na matraci, vypadá tedy následovně:

 • Dobré hygienické vlastnosti,
 • snadná údržba,
 • vysoká odolnost vůči tlaku,
 • pružení,
 • dostatek prostoru (velikost),
 • odhlučení.

Dobré hygienické vlastnosti a snadná údržba jsou základ . Pod tento bod spadá snímatelný potah matrace, materiál, který není náchylný na vlhkost (např. latex), snadná manipulace (aby matrace nebyla příliš těžká a mohla se bez problémů pravidelně otáčet) a rychlé vysychání. Vysoká odolnost vůči tlaku a pružení jsou dnes standardem. Matrace reagují bodovým tlakem (prohýbají se jenom v místě tlaku) a mají poměrně dobrý odpor vůči na ně vyvíjené síle. Jak si ale povíme vzápětí, někdy může být pružení matrace bohužel i problém.

Velikost, potažmo rozměry matrace jsou dalším parametrem, na který partneři s oblibou zapomínají. Kupujete-li standardní velikost pro dva (180×200, příp. širší), nemusíte se v zásadě ničeho bát. Problémy nastávají u dvou matrací tvořících jedno lůžko, kde může rozdílná výška nebo materiál narušovat vzájemné pohodlí při sexu (propadání se mezi matrace může některé polohy narušovat). I v případě, že kupujete matraci pro dva, volte preventivně větší rozměr, než si myslíte, že potřebujete. Mnohé páry se v případě nouze bez problému vyspí i na jednolůžku, na druhou stranu jste-li s partnerem každou noc, oceníte v posteli hodně prostoru. Některé duchovní nauky dokonce doporučují pro spánek dvě oddělená lůžka, aby se vyrovnaly energie partnerů.

Co se hlučení týče, rozhodně ho jako parametr matrace nepodceňujte. Mějte na paměti, že máte sousedy, spolubydlící, a jednoho dne možná budete mít děti. A některé věci by měly zůstávat v soukromí partnerů. Bez nadsázky. O tom, jaké matrace jsou dobré pro diskrétní sexuální život, si povíme v následujících odstavcích.

Typy matrací a jejich vhodnost pro sexuální život

Na portálu Sleeplikethede­ad.com (pro neangličtináře – název znamená spát jako mrtvola) byla loni zveřejněna studie o 370 partici­pantech, kteří hodnotili svůj sexuální život soudě podle matrace, na které jej provozují. Matrace hodnotili v osmi základních atributech, které jsou pro sexuální aktivitu důležité – životnost matrace, počet pozic, které lze praktikovat, komfort, pružení, diskrétnost, podpora aktivního sexu, možnost využití celé plochy, příjemnost povrchu. Možnost hodnocení byla A až F (vysokoškolský systém).

Matrace z paměťové pěny

Matrace z paměťové pěny je v posledních letech asi nejoblíbenější matrací co se komfortu spánku a usínání týče. Paměťová pěna vlivem tepla měkne a přizpůsobuje se tvaru našeho těla, což přispívá k pohodlí a relaxaci našeho těla. Nakolik je ale tato vlastnost užitečná u sexuální aktivity?

Názory na pohodlnost matrace z paměťové pěny z hlediska sexu se různí. Často se její přizpůsobivost zmiňuje jako nevýhoda, neboť aktivní partner se při sexu nemá o co odrážet a do matrace se zabořuje. Handicap se projevuje především v oblasti nohou, kolen a rukou. Výpovědi pasivních partnerů poukazovaly na to, že se boří do matrace jako do písečné bažiny. Tuto vlastnost asi ocení primárně páry, které mají rády milování na nebezpečných místech (resp. minimálně na místech, která nebezpečná místa evokují). Neberte ovšem názory jiných jako dogma. Zdali vám matrace při styku vyhovuje nejlépe poznáte, když ji vyzkoušíte na vlastní kůži.

Podle výzkumu portálu Sleeplikethede­ath.com uvádí 60 % uživatelů matrací z paměťové pěny, že sex na nich je průměrnýdobrý(škála možností špatný-průměrný-dobrý,resp. poor, average, good).

Z osmi testovaných vlastností nejlépe vycházela paměťová pěna, co se diskrétního sexu týče. Vzhledem k tomu, že dobré paměťové matrace jsou poměrně těžké, tak je při sexuální aktivitě jejich odskok minimální, což také redukuje hlučnost. Hodnocení na webu paradoxně potvrzuje komfort paměťových matrací. Hodně bodů získává paměťová matrace také na škále počtu možných sexuálních poloh.

Jako nevýhody respondenti uváděli především chabou podporu aktivního sexu (sama plocha matrace vybízí k lenošení), více námahy, kterou musí partneři při pohybu vyvíjet a žádné nebo minimální pružení.

Latexová matrace

78 % uživatelů latexových matrací hodnotilo sex jako průměrný a dobrý. Pouze 22 % vnímalo latexovou matraci jako nevhodný povrch.

Latexová matrace je oblíbená pro svoje dobré hygienické vlastnosti, a také proto, že je relativně snadná na údržbu. Další výhodou je dlouhá životnost. Jako hlavní benefit hodnotí uživatele latexových matrací především komfort a podporu aktivního sexu (povrch je stabilní, neprohýbá se, vybízí partnery k aktivitě).

Hlavní nevýhoda, kterou respondenti u latexových matrací uváděli, bylo minimum nebo žádné pružení a nepříjemný profil povrchu matrace.

Pružinové matrace

Pružinovou matraci hodnotí průměrně nebo pozitivně 74 % uživatelů. Pouhých 26 % uvádělo, že jejich sexuální život je na matraci podprůměrný. Prodejci pružinových matrací používají houpání (bouncing effect) jako hlavní prodejní argument. Reklamní spot firmy Sealy, která pružinové matrace nabízí v USA, měl svého času na youtube.com dva miliony zhlédnutí. Půlminutové video si můžete prohlédnout:

Pružinové matrace jsou hodnoceny kladně především co se týče počtu pozic, které na nich lze praktikovat, a již zmíněného pružení, které může partnery vybízet k aktivitě. Pravdou ovšem zůstává, že pružinové matrace mohou hopsat nejenom v rytmu vašeho milování, ale také pod svojí vlastní taktovkou. Tato situace může nastat především u starších matrací, jejichž pružiny už mají plodná léta dávno za sebou. Berte také v úvahu, že pružení bude mít jistou maximální frekvenci, kterou byste neměli překračovat.

Hlavní nevýhody pružinových matrací jsou nedostatek komfortu, diskrétnosti a krátká životnost. Pružiny, které jsou aktivně a často namáhány, mohou začít hlasitě vrzat, což může být nepříjemné nejenom pro ostatní obyvatele bytu/domu, ale také pro pár samotný. Přemíra houpání také může působit diskomfortně.

Životnost pružinových matrací je kratší ať už bereme v úvahu sex nebo ne. Zajímavé pojednání o tom, jak na americkém trhu soupeřily matrace pružinové a pěnové, najdete na tomto odkazu.

Matrace nevyřeší vaše sexuální problémy

Matrace jsou v posledních letech doslova sofistikovaný produkt. Jejich navrhování se dlouhé hodiny věnují vývojáři, a než se kterákoli matrace dostane na trh, je důsledně testována. To ale neznamená, že by jakákoli matrace měla schopnost vyřešit váš sexuální život. Matrace není sexuolog. Máte-li se svojí polovičkou problémy, nová matrace situaci asi nezachrání.

Mějte také na paměti, že na výsledky výše uvedené studie mohla mít vliv celá řada faktorů, nejenom matrace. Informace tedy berte s nadhledem.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard