Nakupujeme matrace na internetu: vyplatí se to!

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Z nákupu na internetu mají lidé často obavy – přitom se cenově i komfortem zpravidla vyplatí víc, než nákup v kamenném obchodě. Možnost, která je v Česku relativně nová, si postupně získává své příznivce. Podívejme se společně na výhody a nevýhody nákupu na internetu.

Online prodej matrací

Potřebujeme zkoušet matraci? Odpověď vás překvapí…

Když se zeptáte zákazníka, proč je nákup v kamenné prodejně nebo ve studiu výhodnější, většinou vám intuitivně odpoví, že si chce matraci vyzkoušet. Většina z vás by odpovídala stejně. Je tomu ale ve skutečnosti tak? Můžeme za 10 minut (v tom lepším případě) ležení v obchodě zjistit, která matrace je pro nás nejlepší? Výzkum zveřejněný na bestmattress-reviews.org ukazuje, že to z letmého poležení zjistit nemůžeme. Paradoxně zákazníci, kteří nakoupili matraci na internetu, udávají spokojenost se zbožím v 78 procentech a naopak ti, kteří koupili zboží ve studiu, jsou spokojeni jenom v 71 %. Z hlediska jednotlivých typů matrací vypadal podíl spokojenosti následovně:

Typ matrace Spokojenost zákazníků, kteří zkoušeli matraci ve studiu Spokojenost zákazníků, kteří koupili matraci online
Pružinová 60 % 64 %
Paměťová pěna 80 % 82 %
Latexové 65 % 84 %

Data převzata z bestmattress-reviews.org

Hlavní komplikací je to, že materiál, který nám připadá příjemný a komfortní, když jsme bdělí, nemusí zdaleka korespondovat s tím, co nám vyhovuje, když spíme. Ve spánku relaxují specifické svalové skupiny a v důsledku toho se těžko spánková poloha simuluje. Jednoduše nevíte, co potřebujete, když spíte, dokud nespíte. A to je často příčinou neúspěchů při výběru matrací.

Proč ve studiu vybíráme špatně?

Důvodů, proč výběr ve studiu nepřináší ty nejlepší výsledky, je hned několik. Z vlastní zkušenosti jistě mnohé znáte – navzdory tomu si je postupně probereme:

 1. Tlak od prodavačů – prodavači vás zpravidla po obchodě nenechají brouzdat hodiny a hodiny bez toho, aby vás oslovili, nebo na vás přinejmenším podezřívavě koukali. Velmi brzy přichází doporučení, subjektivní názory prodejce a především jasný cíl – prodat. Navíc málokdy mohou poskytnout zkušenosti lidí, kteří si matraci koupili. Prodavač vám může paušálně poradit podle příruček, které si nastudoval, ale málokdy poskytne komplexní náhled na problematiku matrací.
 2. Chybí možnost srovnání zboží a cen – v kamenném obchodě zpravidla úplně chybí možnost srovnání výrobků s jinými prodejci, případně srovnání cen. Můžete se spoléhat jenom na to, co vám prodejce řekne a nabídne. Nabídka studií bývá také často omezena na jednoho dodavatele.
 3. Reference a zkušenosti zákazníků – velmi podstatná část nákupu, tedy zkušenosti jiných zákazníků s tímtéž produktem, nebo případné stížnosti se většinou na kamenné prodejně nedozvíte. Vztah zákazníka a prodejce končí objednávkou – na rozdíl od internetových obchodů, kde můžete výrobky zpětně hodnotit a vyjádřit svůj názor na službu tak, aby byl skutečně vidět (slyšet).
 4. Omezený výběr – to, co není ve studiu, si těžko ozkoušíte. Pronajaté prostory mají své kapacity a kvůli našim milým slovům prodavači sotva vybalí nebo přivezou ze skladu výrobek, který bychom chtěli vidět na vlastní kůži. Sami možná víte, že věty prodejců ve studiích nejčastější začínají slovy: „A představte si tuhle matraci o něco tvrdší…“. To vám zdaleka neřekne, jestli by vám výrobek vyhovoval.

Výhody nakupování matrace na internetu

Jak jsme si řekli na začátku, 10 minut na jedné matraci vám bohužel nemůže říct, jestli je to ta pravá. V obchodě působí celá řada faktorů, které nám výběr mohou dost podstatně zkomplikovat. Podívejme se, jak je to s prodejem na internetu.

 1. Máte tolik času, kolik potřebujete – nemusíte se omezovat na půl hodinu strávenou v obchodě. Matraci si navíc můžete vybírat mimo otevírací hodiny obchodů, což je plus především pro lidi pracující na plný úvazek mimo PC a internet.
 2. Možnost přečíst si reference – většina internetových obchodů má na své stránce možnost uveřejnit referenci a spokojenost se zakoupeným zbožím. Díky tomu si z pohodlí domova můžete přečíst, jak byli se zbožím spokojeni jiní zákazníci, případně kde jsou jeho slabé stránky.
 3. Možnost nezávislého srovnání – nejznámější nákupní rádce na českém internetu je pravděpodobně heuréka.cz. Můžete si přečíst celé recenze na zboží a prodejce, kterého jste si vybrali. Tyto informace zpravidla u žádného prodejce v kamenném obchodě nedostanete.
 4. Nakoupíte levněji – zaručeně – největší výhodou nakupování na internetu je cena. Zboží je prokazatelně levnější a není výjimkou, že o více než desítky procent. Máte také možnost okamžitého srovnání s jinými e-shopy na internetu – doslova jedním klikem. Vzhledem k tomu, že e-shopy většinou ušetří na prezentaci zboží a nájmu za studio, automaticky se snižuje přirážka, kterou v kamenném obchodě nutně musíte zaplatit.
 5. Lepší podmínky reklamace – internetové obchody mají výhodněji stanovené podmínky reklamace. Je to z toho důvodu, že přeci jenom kupujete zboží „naslepo“, a navzdory tomu, že statistiky hovoří jasně pro nákup matrace na internetu, spotřebitelé tuto možnost oceňují (především vyberou-li si nevhodný rozměr nebo špatnou tvrdost matrace). Zboží se většinou vrací přes doručovatele (PPL, UPS, DPD, Česká pošta), proto musíte počítat s tím, že balení zboží bude tentokrát na vás.
 6. Maximální komfort nákupu – největší výhodou nákupu matrace na internetu je, že nákup máte hotový do několika minut a nemusíte se zdržovat s výpravou do obchodu a váháním. K dispozici jsou vám poradny nebo hot-line, na které si můžete kdykoli zavolat a o svém výběru se poradit.

Nevýhody nákupu na internetu

Na závěr si v rychlosti zmíníme některá úskalí, která na vás při nákupu na internetu mohou čekat. Primárně se jedná o nemožnost smlouvat (ano, opravdu, v kamenných obchodech můžete dodnes „uhádat“ mnohem nižší cenu). Na druhou stranu zajímavé akce na internetu jako matrace 1+1 případně sezónní výprodeje vám také mohou ušetřit nemalou částku. Jako handicap internetu hodně lidí považuje absenci kontaktu s prodejcem, na druhou stranu na internetu reálně jsou všechny informace, které k rozhodnutí potřebujete. A za poslední stojí za to vyzdvihnout již zmíněné vracení zboží, které navzdory benevolentním podmínkám (zkušební lhůta, hrazení poštovného) mohou být pro některé lidi nepříjemné. Někteří prodejci matrací ovšem odvoz zpátky zařizují na vlastní náklady, tudíž se většinou komplikací nemusíte obávat.

Doporučujeme si ovšem předem detailně pročíst obchodní podmínky e-shopu, u kterého kupujete (toto doporučení platí samozřejmě také mimo svět matrací). Tím, že se důsledně připravíte, pro vás bude nákup ještě pohlednější, než kdykoli předtím.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard