Tajemství polyfázového spánku

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Dá se na spánku ušetřit čas? Můžou nám čtyři siesty nahradit celovečerní odpočinek? Myslíte, že se naše tělo nechá ošidit; a jakou daň zaplatíme za ukradený spánek? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Tajemství polyfázového spánku

Co je to polyfázový spánek?

Polyfázový spánek je takový druh spánku, kdy jedinec odpočívá v několika (většinou kratších) intervalech narozdíl od spánku monofázického, kdy prospí 6–8 hodin v kuse. Některé druhy polyfázického spánku slibují pouze 2 hodiny celkového spánku denně, což je čtvrtina doporučované denní délky pro dospělého člověka.

Pro ty, kteří slyší o polyfázovém spánku poprvé, to může znít dost neuvěřitelně. Opravdu to ale může fungovat, a potvrzují to četné záznamy odvážných lidí, kteří polyfázový spánek vyzkoušeli. Z těch nejznámějších doporučuji přečíst například Steva Pavlinu, který si o svém polyfázovém spánku vedl detailní online deník. Způsob, kterým tělo navykneme na nový režim, je velice jednoduchý. Jak se říká, zvyk je železná košile, a u spánku to platí dvojnásob. Postupným přivykáním můžeme svoje tělo naučit, aby spalo každé 4 hodiny pouze dvacet minut (tento systém je známý jako Uberman).

Ostatní systémy polyfázového spánku si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Systém Celková denní doba spánku Počet odpočinků Způsob
Uberman 2 hodiny 6 20–30 odpočinek každé 4 hodiny
Everyman 3–4 hodiny 3 + hlavní spánek 3 hodiny hlavního spánku a 2–3 odpočinky po 20–30 minutách
Dymaxion 2 hodiny 4 30 minutové odpočinky každých 6 hodin
Bifázový spánek 5–7 hodin 1 + hlavní spánek Hlavní spánek dne a odpolední siesta
Monofázový spánek 6–8 hodin Hlavní spánek Hlavní spánek bez siesty

Celkový spánek se prokazatelně dá na jistý čas zkrátit pouze na jednu čtvrtinu. Nutno ale podotknout, že neexistují potvrzené záznamy o lidech, kteří by polyfázicky spali dlouhodobě.

Hlavní podmínkou pro zavedení polyfázického spánku je naprosto přesné naplánování odpočinků. Nejenom že musíte velice rychle usnout, ale také se plně probudit hned po 20 nebo 30 minutách plánovaného odpočinku. Jakékoli nedodržení režimu rozhodí celý naučený cyklus, což může mít za následek nepřiměřenou únavu a samozřejmě zmařené snažení dosáhnout alternativního režimu.

Polyfázový spánek – je pro nás přirozený?

Jistě jste slyšeli teorii, že lidé v minulosti spali běžně bifázickým spánkem. Ten se sestával z hlavního nočního spánku, během kterého byl cca 1–2 hodiny dlouhý interval, ve kterém člověk nespal, ale např. si četl nebo se věnoval společenským aktivitám. Více o tom najdete například na anglické wikipedii. Ta uvádí reálné doklady o tom, že mnozí lidé polyfázově spali – důkazy podávají díla Jamese Joyce, Charlotty Bronteové, Charlese Dickense nebo Miguela Cervantese. Autoři se v knihách zmiňují o prvním nebo druhém denním spánku, což by potvrzovalo bifázický režim.

Přirozený polyfázový spánek např. vidíme u dětí do 1. roku života. Nutno ale podotknout, že pro dospělého jedince polyfázový spánek nemusí být vhodný. Děti po 1. roce života zase zpravidla spí spánkem bifázovým (tj. hlavní noční spánek plus odpolední siesta) a mnozí jistě víte z vlastní zkušenosti, že děti energií přinejmenším oplývají.

Jedna odpolední siesta prokazatelně zvyšuje produktivitu o 30%, zlepšuje bdělost a koncentraci (téměř o 100%) a snižuje riziko srdečních příhod. Více o léčivých účincích siesty najdete na portále siestaawarenes­s.org, na kterém je detailně vysvětlen mechanismus siesty samotné.

Pozor! Vědci z Univerzity v Birminghamu ovšem zjistili, že siesta zvyšuje riziko diabetu druhého typu (výzkum probíhal na více než 16 000 lidech). Nutno ale podotknout, že hlavními faktory pro vznik diabetu zůstává nadváha a dědičnost, tudíž siestu nelze vinit ze vzniku nemoci samotné. U rizikových případů může siestování pouze přispět k rozvoji nemoci – pravděpodobně kvůli narušení nočního spánkového cyklu a změnám v metabolizování inzulinu. Siesta samotná ale diabetes způsobit nemůže a i nadále převažují benefity nad riziky. S výzkumy podporujícími siestování přišla například také NASA, která zjistila, že odpolední spánek zlepšuje koncentraci a bdělost astronautů až o 54%.

Nutno také podotknout, že není radno plést si siestu s odpoledním spánkem. Siesta se sestává cca z 10–20 minutového spánku, nikoli déle. Dlouhý odpolední spánek může naopak působit únavu a narušovat hlavní spánek v noci.

Polyfázový spánek – proč NE?

Přemýšlíte nad tím, že byste zkusili prodloužit svůj den? Pokud je vám každá minuta drahá, stojí za to zvážit rizika, která jsou s polyfázovým spánkem spojena. Polyfázový spánek se NEDOPORUČUJE v případě, že:

  • Potřebujete zvýšit svoje kreativní nasazení
  • pokud závisí vaše běžné činnosti na koncentraci a bdělosti (řízení motorových vozidel, sporty na postřeh,…)
  • potřebujete spánek k regeneraci organismu (sportovci, těžší manuální práce, nemoc).

Polyfázový spánek prokazatelně není vhodný, potřebujete-li využívat kreativní myšlení a přicházet s novými nápady. Pro inovativní řešení, příp. tento proces můžete znát pod pojmem vhled, chcete-li AHA efekt, kdy vám v jednom okamžiku něco znenadání dojde (ani nevíte jak). Polyfázový spánek je v tomto směru zapřísáhlým nepřítelem kreativity. Vážíte-li si svojí bystré mysli, zůstaňte u variant mono nebo bifázického spánku, kterým nic nezkazíte.

Fáma, že se jednotlivé spánkové fáze zcvrknou a spánek tak celkově bude kratší, je opravdu jenom dobrá reklama.

Existují naopak případy, kdy polyfázový spánek je VHODNÝ. Jedná se o následující situace:

  • Extrémní případy, kdy je nutno být notnou část dne vzhůru (hlídky, plavba na jachtě)
  • situace, kdy není dlouhý spánek bezpečný (divoká příroda, extrémní podmínky počasí)
  • dlouhodobá spánková deprivace

Studie Claudia Stampiho ukázala , že polyfázový spánek v celkové délce 3 hodiny je pro tělo lepší, než celková doba spánku monofázického 3 hodiny. To znamená, že když máme denně prostor pro spánek pouze 3 hodiny, vyplatí se rozdělit jej do pravidelných 20–30minutových odpočinků. Pozornost, soustředění i postřeh jsou v tomto případě výrazně lepší, než v případě monofázických spá­čů.

5 mýtů o polyfázovém spánku

Na závěr bychom rádi prezentovali pět nejčastějších mýtů, které o polyfázovém spánku kolují. Pokud se do polyfázického spánku chcete pustit, vždycky dbejte vašeho subjektivního pocitu a nepřekračujte svoje limity. Všechny body, které následují, se týkají systémů spánku, kde se rapidně snižuje počet denně naspaných hodin, např. Uberman, Everyman, Dymaxion (tj. nevztahuje se na bifázický spánek, kde je naspaná denní doba mezi 5–7 hodinami).

Polyfázový spánek zlepšuje kognitivní funkce. Potvrzují to géniové jako Edison, Da Vinci, Tesla a další.
NEPRAVDA. Polyfázový spánek naopak kognitivní fuknce zhoršuje, jak už jsme naznačili dříve. Je pravda, že polyfázový spánek může minimalizovat projevy spánkové deprivace (resp. je lepší spát vícekrát denně a naspat celkem 3 hodiny, než spát 3 hodiny naráz), na druhou stranu to nijak nemění fakt, že nejlepší je vyspat se dostatečně dlouho mono nebo bifázickým způsobem.

Polyfázová spánek zkracuje jenom NREM spánek a ten nepotřebujeme, takže není škodlivý.
NEPRAVDA. Jak jistě všichni víte, spánek dělíme na REM a NREM (none/rapid eye movement), z nichž REM klasifikujeme jako spánek paradoxní (neboť se nám v něm zdají sny a nás mozek vykazuje aktivitu, jako by byl vzhůru). Během REM fáze probíhá úklid naší mysli, tj. ukládají se vzpomínky, regenerují kognitivní funkce apod. NREM fáze je na druhou stranu stejně důležitá, protože probíhají regenerační procesy ve zbytku těla. Na co vám je mozek, když nefungují svaly?

Polyfázově spí malé děti i zvířata. Proto je to pro mě vhodné.
NEPRAVDA. Ano, děti i mnohá zvířata spí polyfázově. Je ovšem dlužno dodat, že dospělí jsou většinou adaptováni na mono nebo bifázický spánek. Samozřejmě, že polyfázicky spí mnoho zvířat. Je už čistě na vás, jestli se cítíte jako některé z nich :-)

Čím více odpočinků (siest) si denně dám, tím budu produktivnější.
NEPRAVDA. Velké množství delších siest naopak produktivitu a bdělost snižuje. Dlouhé odpočinky často narušují hlavní spánek dne (tj. přes noc nejsme tak unaveni) a navíc opakované siesty ruší náš přirozený spánkový rytmus. Naše tělo je samozřejmě na něco nastaveno, a tím, že ho budeme neustále přeučovat, ničeho dobrého nedocílíme.

Polyfázový spánek mi ušetří čas.
NEPRAVDA. Je možné, že se 3 hodiny spánku jeví jako velká výhra, ale zdaleka to tak nemusí být ve všech případech. Mějte na paměti, že než zavedete polyfázový spánek, trvá to minimálně 14 dní (a během té doby budete aktivní asi jako zombie) a nikdo polyfázový spánek dlouhodobě nepraktikuje (vzhledem k tomu, že je velice těžké najít práci, kde můžete každé 4 hodiny odpočívat :-)).

Zvažte tedy klady a zápory – někdy se polyfázový spánek může hodit, ale často je naopak na obtíž.

Pro další mýty o polyfázovém spánku doporučuji pročíst FAQ na této stránce.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard
Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.