Maximální pohodlí každou noc – stačí jenom postelová matrace?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Snažíte se pro sebe dělat maximum? Zajímáte se o zdravý životní styl, záleží vám na vašem pohodlí a komfortu každou noc? Potom vás jistě potěší další tipy, jak svoje lůžko dovést k dokonalosti. Každý den začínáme probuzením – a stojí za to, aby bylo co nejpříjemnější.

Maximální pohodlí každou noc – stačí jenom postelová matrace?

Postelové matrace relaxují náš opěrný systém

Není žádnou novinkou, že vleže mají vzpřimovače páteře a svalový korzet na zádech jedinou příležitost si pořádně vydechnout. Ať už sedíme, stojíme nebo sportujeme, naše záda jsou neustále v pohotovosti. Nikoho asi nepřekvapí, že náš opěrný systém téměř každodenně trpí. Ruku na srdce – hlídáte si, jestli se v práci hrbíte? Dáváte si pozor, jestli se příliš nepředkláníte u počítače, či mají-li váš stůl a vaše židle správnou výšku? I pouhé „civění“ do obrazovky neadekvátně namáhá krční svaly – ano, odtud ten pocit zatuhlých ramen a trapézů. Vlastně všechno, co přes den děláme, může mít na záda špatný vliv. Samozřejmě lze tyto svalové dysbalance poměrně snadno kompenzovat pravidelným a přiměřeným sportem, nebo večerním protahováním. Ale upřímně – najdete si to na každý den čas?

Mimo ergonomické židle, které jsou vytvořené speciálně proto, aby nás v průběhu dne nutily sedět rovně, a kvalitní a vhodné pohybové aktivity, je také záhodno, abychom měli správně konstruované lůžko. A na tom se samozřejmě primárně podílejí postelové matrace a rošt. Zásad, co u výběru matrace dodržovat, je celá řada. Podívejme se na nejdůležitější a upozorněme na to, co dělá nákupčím při výběru problémy.

Výběr správné matrace není otázkou několika minut

Navzdory tomu, že některé obchody se tváří, že výběr matrace zvládne hravě každý, není to vždycky tak jednoznačné. Především trpíte-li nějakou vadou opěrného systému, nemůžete si dovolit správnou matraci podcenit. To poslední, co při bolestech zad chceme, je přilévat olej do ohně. Takže – jak na to?

Nejprve je dobré uvážit si silné stránky jednotlivých materiálů. Je vhodné mít přehled, který kolik stojí, a chcete-li preferovatmatrace pěnové (například HR, PUR nebo paměťovou pěnu) nebo syntetické materiály jako latex nebo guma, popřípadě postelové matrace z BIO materiálů. Materiál jako takový na záda nemá přímo vliv – to především konstrukce matrace jako takové a samozřejmě kvalita. Hledáte-li postelovou matraci, která má odpovědět přímo na potřeby namáhaných zad, je vhodné se poohlédnout po ortopedické nebo **zdravotní matraci se zónováním*. A co to konkrétně znamená?

Je-li postelová matrace vybavena zónováním, můžeme od ní očekávat odlišnou tvrdost v různých oblastech. Většinou se jedná o vyztuženou zónu ramen, boků a nohou – změkčení je oproti tomu v oblasti hlavy, hrudníku a chodidel. Některé matrace mají ještě další zóny navíc. Výsledkem je, že se plocha matrace zcela přizpůsobí vašemu tělu a nedochází k nežádoucímu prohnutí páteře. Matrace kopíruje přirozené zakřivení zad a dává vám možnost maximálně relaxovat.

Matrace ortopedické by měly materiálem nebo konstrukcí podporovat opěrný systém, ale není specifikováno jak. Je dobré ptát se a pídit se potom, co konkrétně vámi zvolená matrace nabízí. Kdo se neptá, nic se nedozví, a co se vašeho pohodlí týče, nikdy se nevyplatí něco zanedbávat. Podobně je to také s matracemi zdravotními – ano, můžou mít zdravotní certifikát, ale to může stejně dobře znamenat, že jsou určeny pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko, nebo naopak pro alergiky.

Materiál říká co – parametry říkají kolik

Další faktor, nad kterým byste se měli důsledně zamyslet, jsou všeobecné rozměry matrace. Jde především o výšku matrace samotné a také o výplň jejího jádra. Aby byla matrace dostatečně kvalitní, je bezprostředně nutné, aby měla výšku alespoň 15–16 centimetrů. Je-li nižší, nemůže zpravidla poskytnout požadované vlastnosti. I když někteří výrobci tvrdí, že tomu tak není, je lepší dát na jistotu a pohlídat si, aby matrace byla opravdu dostatečně vysoká. Odvíjí se od toho také její životnost.

Tajemství matrace se skrývá především v jejím jádře, proto je vhodné si zkontrolovat, co je uvnitř v potahu. Lidé málokdy nahlížejí do útrob zvolené matrace navzdory tomu, že se v ní skrývá to nejdůležitější. Nenechte se odradit tím, že technice matrací nerozumíte – i laik pozná, není-li s matrací něco v nepořádku. Soustřeďte se především na následující – jestli je s matrací evidentně vizuálně něco špatně (např. vám materiál připomíná klasický molitan, nebo je nesymetrický) a jestli nezapáchá. To by indikovalo, že se z výplně matrace uvolňuje nějaká chemikálie. Zápach někdy po vyndání z igelitového obalu pár dní je, ale nikdy nečpí a brzy vyprchá. Je-li ovšem silnější a nemá-li tendenci slábnout, je záhodno kontaktovat prodejce a prodiskutovat s ním reklamaci.

Matrace a rošt můžou pomoct – neumí ale zázraky

Lidé velmi často zapomínají, že kvalitním roštem a matrací péče o zdraví spánek zdaleka nekončí. Stojí-li vaše životospráva – s prominutím – za starou bačkoru, vyhýbáte-li se pohybové aktivitě a nedáváte-li svalům okolo páteře příležitost protažení a relaxace, váš spánek bude mít nižší kvalitu, i kdybyste spali na miliónové matraci. I nejmenší pozitivní revoluce, které uděláme v našem životě, se do kvality spánku bezprostředně promítnou":[/jak-spravne-spat.html], a navzdory tomu, že prodejci s oblibou slibují modré z nebe, je **nejlepší a nejlevnější začít nejdříve u sebe.

Spánková hygiena je základ pohody každé noci. Omezení kofeinu a nikotinu ve večerních hodinách, stejně jako prevence stresu organismu a přetažení, nám zaručí lepší usínání spíše, než sebekvalitnější matrace a rošt. Co se našeho pohodlí týče, nevyplatí se šetřit na detailech, které působí na první pohled banálně.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard