Výklad snů - má smysl, nebo jde o hloupost?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 04. 05. 2014

Můžeme ve snech hledat odpovědi na otázky, které nás v životě pálí, nebo nemají hlubší smysl? Můžeme se z nich poučit, jak řešit naše problémy? Seznamte se s teoriemi, které věří, že sny jsou klíčem k našemu štěstí...

Výklad snů - má smysl, nebo jde o hloupost?

Sikmund Freud, psychoanalytik a asi nejznámnější doktor duše, vnímal sny jako silný nástroj v terapii. Podle jeho mínění prozrazují sny mnohem více, než si jsme ochotni vědomě připustit. Díky snům dokázal Freud efektivně komunikovat se stovkami pacientů, a často jim i pomoci. Interpretace snu byla podle jeho slov královskou cestou do nevědomí.

V současné době narážíme na celou řadu snářů, karet a pomůcek, které slibují jazyk snů rozklíčovat. Mají tyto slovníky fantazie smysl? Můžeme vůbec sny a jejich výklad pochopit pomocí knih?

Výklad snů z pohledu psychoanalýzy

Psychoanalýza cíleně pracuje s nevědomými obsahy. Základní teorie (rozdělení psychiky na ego, id a superego – tzv. topografický model lidské psychiky) předpokládá, že naše psychika je denně doslova bombardována přáními, které si nemůže splnit nebo připustit (sníst dortík, poslat šéfa tam, kde slunce nesvítí). Kvůli tomu v našem nevědomí vzniká konflikt – naše dítě (id) něco chce, ale my (ego), si to nemůžeme dovolit, protože musíme být dokonalí, jak se od nás očekává (superego). A kde můžeme naše přání svobodně vyjádřit? Podle Freuda právě ve snech.

Máte sny o tom, že vašeho manžela klepne pepka? Freud by vám možná s opatrností řekl, že právě toto si vnitřně přejete – možná už prostě nevíte, jak s ním dál vydržet. Koukají ve vašich snech falické symboly ze všech stran? Pravděpodobně vás upozorňují na mužské sexuální aspekty ve vašem životě. Freud poukazoval na to, že u dětí je interpretace snů velice jednoduchá – většinou se projevují necenzurovaně a jasně. Dospělí ovšem svoje přání vyjadřují v symbolech a stínohrách, a to i na úrovni snů.

Freud popsal několik zkreslení, kterému je naše původní přání v rámci snu vystaveno. Kvůli těmto zkreslením sen, jako takový – bez správné interpretace – nemusí člověku dávat smysl. Mechanismy, o kterých se Freud zmiňuje, jsou následující:

kondenzace – jeden objekt ve snu zpravidla reprezentuje více reálných principů. transfer – emoce, které máme k reálnému objektu, jsou často ve snu přesunuty k něčemu/někomu tak, aby to pro nás bylo bezpečné (např. z naší reálné matky na snovou stařenu, apod.). vizualizace – myšlenky se zobrazují jako objekty. symbolismus – symboly reprezentují činy, lidi nebo myšlenky. Sny šifrují naše skrytá přání a tužby, které si často nechceme připustit. Souhlasíte, nebo vidíte ve snech něco jiného?

Více o teorii pojednává Freudova kniha Výklad snů, kterou zformuloval v roce 1900.

Teorie Carla Gustava Junga

Navzdory tomu, že Freudova teorie byla svého času průlomová, se brzy stala předmětem tvrdé kritiky. Odborné ani laické veřejnosti se nelíbilo, že teorie je primárně založená velice redukcionisticky a považuje člověka za zvíře ovládané sexuálními pudy. I když Freudovy myšlenky byly unikátní, lidé volali po obrodě.

Nejznámější Freudův žák, někdejší korunní princ psychoanalýzy, Carl Gustav Jung, tvrdí, že sny nelze interpretovat jednoznačně. Podle jeho názoru má každý sen více významů. Dle jeho slov lze zjistit význam snu pomocí metody záznamu kontextu. Jung také podotýká, že všechny sny nemají stejný význam, ale že v našem životě existují malé i velké sny.

Významné sny si uchováváme v paměti celý život a často se k nim v myšlenkách vracíme. Sen má podle Junga strukturu podobnou dramatu. Stejným dechem ale zmiňuje, že role snů a nevědomí celkově se může snadno přeceňovat. Důležitá rozhodnutí v našem životě bychom neměli přenechávat našim snům.

Důležitým symbolem ve snech jsou podle Junga archetypy. Jedná se o symboly, které jsou kulturně nezávislé (matka, moudrý stařec, otec, stín…). Tyto archetypy by měly odkazovat k určitým pocitům, vlastnostem nebo činům. Často se ovšem stává, že si lidé archetypy do snů mermomocí dosazují, aby v něm našli význam. Pokud vám archetyp do snů nesedí, necpěte ho tam.

Teorie Ann Faradayové

Z modernějších teorií je dlužno zmínit britskou psycholožku Ann Faradayovou, která se výzkumu snů ve své práci intenzivně věnuje. Podle jejího přístupu jsou sny znamení a varování, která nám mají být v životě nápomocná.

Ann Faradayová publikovala celou řadu knih, které mohou být se správným výkladem snů pomoci. Faradayová také tvrdí, že skutečnost, že společnost klade na sny jen nepatrný význam, má za následek to, že si sny tak špatně pamatujeme. Snům tedy přikládá hlubší, mystický význam. Zůstává ovšem nohama na zemi a nabízí také celou řadu způsobů, jak sny interpretovat.

Snům se vyplatí naslouchat, ale nejsou dogma

Jaký je ideální způsob, jak svoje sny vykládat a chápat? Používání šablon od velkých myslitelů do jisté míry může pomoci, ale často se nevyhneme zkreslení. Terapeuti, kteří se výkladu snů věnují, mohou s interpretací pomoci, ale také mohou člověku pěkně zamotat hlavu. Jaký je tedy správný způsob výkladu snů?

Sny jsou především výplody naší vlastní mysli. Proto je nejpravděpodob­nější, že klíč k nim bude také v nás. Spoléhat na snáře a psychologické interpretace sice může v některých případech pomoci, ale selský rozum často poráží moderní medicínu a filosofii na polích, kde bychom to nejméně čekali.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard