Jak se vyrábějí matrace?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Nejlépe přirůstají k srdci věci, které mají vlastní příběh. Napadlo vás někdy, že i matrace, na které trávíte každou noc, by mohla leccos vyprávět? Přemýšleli jste někdy, jak výroba matrace probíhá, a co se skrývá pod vaším prostěradlem? Vydejme se na malou exkurzi do jádra matrace a podívejme se, jak přichází výrobky ke svým speciálním vlastnostem.

Výroba matrací

V předchozích článcích jsme si vysvětlili, že v současné době se můžeme rozhodovat mezi matracemi latexovými, gumovými, taštičkovými, pružinovými, anebo oblíbenými pěnovými (HR, PUR a kombinace obojího, tzv. pěna paměťová). Každý z materiálů sám o sobě má své pro i proti. Rozhodující vliv na naše tělo v průběhu spánku má ovšem samotná konstrukce matrace – jak jsou materiály uspořádány, jestli má matrace zónování, případně jaké látky jsou použity pro potah. Pro lepší orientaci se detailněji podíváme na proces výroby a popíšeme si jednotlivé komponenty a odlišnosti výrobců.

Hlavní složky matrace

Klasický rozměr matrace je dnes všeobecně známá a univerzální veličina. Máme standardní velikost pro jednolůžko (90×200cm) i pro dvojlůžko (180×200cm). Uvádění přesných rozměrů a výroba standardních velikostí je pro všechny prodejce matrací povinná kvůli dřívějším zkušenostem s nestejnými velikostmi matrace a postele, příp. matrací od různých výrobců. Většina společností dnes nabízí také rozměry nestandardní, tudíž může vyjít vstříc lidem, kteří mají postel na míru. Co se velikosti matrace týče, máte jistotu, že víte, co kupujete.

Co se výroby a složení matrací týče, nemůžeme si ovšem být tak úplně jistý. Standardy na složení matrací, příp. na množství materiálu, který je pro výrobu použit, jednoduše neexistují. Podle přívlastku „latexová“ neurčíte, jaký je podíl latexu v matraci, a matrace „sendvičová“ vám neřekne víc, že dva materiály objímají jeden. Bohužel o složení matrací nemůžete vědět víc než to, co vám poví výrobce. Věřím ovšem, že když si přiblížíme výrobní proces, bude vám spousta věcí o něco jasnější.

Matrace se zpravidla skládá z těchto tří komponent:

 • Jádro matrace (innerspring),
 • komfortní vrstvy (comfort, cushioning layers),
 • potahová tkanina (exterior fabric).

Jádro matrace většinou výhradně determinuje její vlastnosti. Může být tvořeno z pružin nebo pěny. Pružinové matrace (např. z Bonell, Offset, nebo Continuous pružin) se navzdory boomu matracích pěnových zdaleka nepřestaly vyrábět. Poptávka po nich zůstává vysoká především díky dobrému pružení a větrání jádra matrace. Běžné jádro pružinové matrace může obsahovat přes 250 pružin, které jsou spojeny kovovými vlákny a upevněny svrchní vrstvou, která brání poškození vrstev komfortních. Pružinové matrace se dnes často kombinují s kokosovou vlnou – jádro se odděluje deskou z pružných kokosových vláken od komfortních vrstev.

Matrace pěnové (HR, PUR, paměťová pěna a sendvičové matrace) mají jádro složené většinou s příslušné pěny. Pro řádné odvětrání se dělají na matraci různá zvlnění a v jádru kanálky, kterými pěna „dýchá“ a vypouští páry, které se do ní dostanou ve formě vlhkosti a potu. Tím se zabraňuje množení roztočů, anebo případnému vzniku plísní. Z toho samozřejmě nelze vyvodit, že u ostatních materiálů se na plísně a roztoče můžeme těšit; pěny se pouze vyznačují lepší odolností při špatném zacházení (nevětrání matrace, vlhké prostředí, vylité pití).

Latexová jádra jsou vyráběna kontinuálním odléváním latexu do požadované podoby. Pěna se skládá z průmyslově vyrobeného latexu získaného z Indonéských kaučovníků. Klasická latexová pěna má obsah kaučovníku cca 20 %, přírodní latexové pěny potom až 95 %. Latexová jádra se vyznačují dobrou elasticitou, a proto se doporučují na polohovatelné rošty (dají se poměrně dobře ohýbat a nedochází k deformaci ani zlomení). Podobně jako PUR a HR pěna je odolná vůči bakteriím a roztočům, které by mohly způsobovat alergické reakce a dráždění sliznic.

Pod komfortními vrstvami si můžeme představit téměř cokoli. Výrobci změkčují a zpohodlňují povrch matrace různými materiály podle dostupnosti a požadovaných vlastností – např. antialergenní matrace, nebo požadovaná tuhost. Komfortní vrstvy se na jádro aplikují manuálně – nedochází tedy k přístrojovému zatížení matrace. Vrstvy nám zaručují, že tužší jádro nebude tlačit, a určují celkový komfort matrace.

Podobně je to s potahovými tkaninami. Ty se na jádro obalené komfortními vrstvami našívají strojově a kompletně obalují vnitřek matrace. Tím zabraňují jeho poškození a zašpinění. Potahy jsou zpravidla snímatelné a pratelné v pračce, s výjimkou dvojitých matrací, u kterých je potah příliš objemný a musí se prát v čistírně. Některé matrace ovšem doposud mají potahy, které se dají jenom jemně čistit houbičkou a to bez použití chemických přípravků. U většiny je také vyloučeno sušení v sušičce, neboť by mohlo dojít k deformaci, anebo zplstnatění potahu. Praní na vysoké teploty by potom tkaninu mohlo srazit, v důsledku čehož by se do ní matrace nevešla. Podobnou výjimku hledejte také u žehlení. Pokud se chcete vyhnout praní potahů, můžeme doporučit chrániče na matrace, které vám zaručí, že s neestetickými fleky na matracích nebudete muset bojovat.

Výroba matrace podle vaší chuti

Někteří výrobci nabízejí možnost výroby matrace zcela podle vašich představ. Na vaše přání jsou schopni sestavit jádro i přídatné vrstvy, které zcela odpovídají vašim požadavkům. Takovým nabídkám se rozhodně nemusíte bránit, na druhou stranu musíte počítat s tím, že výroba matrace na zakázku se může docela dost prodražit, a rozhodně nebude k odběru skladem.

Matrace na trhu jsou vyrobeny tak, aby seděly široké veřejnosti, a ve specializovaných obchodech můžeme najít také celou řadu matrací zdravotních, případně ortopedických. Není třeba se obávat, že byste si nevybrali. Lidé naopak většinou narážejí na opačný problém – nabídka je velice široká a oni neví, který výrobek preferovat. Proto doporučujeme před koupí matrace detailně prostudovat podmínky e-shopu a přečíst si alespoň jednoho nákupního rádce, který vám ozřejmí, na co se u výběru matrace zaměřit a jak si vybrat výrobek, který vám zaručí doslova královské spaní.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard