Záleží na výšce matrace? Rozhodně ano!

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

O materiálu, který je pro nás spánek nejvhodnější, se vede celá řada plamenných diskuzí. PUR pěna, HR pěna, latex nebo gumové matrace… Argumenty na podporu různých řešení nejsou definitivní a vypadá to, že k jednoznačnému názoru nedojdou spotřebitelé ani odborníci nikdy. Na čem ale stoprocentně záleží je výška matrace – ji byste rozhodně neměli podceňovat.

Vysoké matrace – čím vyšší tím lepší?

Minimalistická móda aneb Kde se nevyplatí šetřit

Výška matrace je důležitá V posledních letech se objevují v ložnicích nové trendy, které kladou důraz na nekonvenční využití prostor. Dominantou ložnice se stává platforma, na které je vytvořen spací prostor – matrace a podle preferencí spáče záplava polštářů.

Netradiční pojetí „postele“ nahrává moderním designům ložnicí a doplňkům laděných do futuristického stylu. Představu „pohádkové ložnice“ nám interiéroví návrháři značně zredukovali. Důležitá je účelnost, jednoduchost a maximální využití prostoru – a to vše samozřejmě v jednotném stylu.

Tímto pojetím trpí matrace, které jsou vystaveny neblahé redukci. Vzhledem k tomu, že na platformě je výška matrace na první pohled patrná, výrobci obvykle pro tento typ postelí konstruují speciální typy matrací, které zdaleka nejsou na materiál tak bohaté, jako jejich předchůdkyně. Samozřejmě vypadají dobře – to se musí nechat. Otázkou ale zůstává, jestli nám při spánku poskytují dostatek odpory a adekvátní podmínky pro kvalitní odpočinek.

Obvykle se uvádí, že výška matrace by neměla být nižší, než 10 centimetrů. To samozřejmě platí a měli bychom to chovat v patrnosti. Zákonitě se totiž užší matrace proleží a naše tělo nemá dostatečnou oporu. I kdyby jádro bylo ze sebelepšího materiálu, 10 cm je hranice, kterou si dovolte překračovat jenom při campování s přáteli v lese.

Vitální výška matrace by tedy měla být alespoň 10 centimetrů. Méně znamená problém, ať už výrobci tvrdí cokoli. Je pravda, že po jistou dobu vás může sloužit i 10 centimetrová matrace, ale její životnost logicky nebude moc dlouhá.

Tlustá matrace neznamená dokonalý spánek

Druhým extrémem, ke kterému výrobci občas inklinují, jsou zbytečně tlusté matrace. Co nám to vlastně zaručuje, je-li matrace kupříkladu 30 centimetrů vysoká? Pojďme na to selským rozumem.

Uvážíte-li hmotnost normálního člověka, opravdu si myslíte, že by dokázal matraci v lehu prohnout natolik, aby se dostal „ke slovu“ i materiál ve středu matrace?

S troškou nadsázky lze říci, že byste na matraci museli denně minimálně deset minut skákat, abyste se za rok dostali k materiálu v jádře. Připustíme-li situaci, kdy se opravdu tlustá matrace proleží např. o deset centimetrů, což by časově odpovídalo (uvážíme-li průměrnou hmotnost spáče například 75kg a připustíme-li, že je matrace alespoň trochu kvalitní) minimálně deseti a více rokům, je třeba si připustit, že se jedná o obvyklou životnost normální matrace z hygienického hlediska.

Laicky a jednoduše řečeno – vysoká matrace je možná více rezistentní proti proležení nebo zohnutí, ale po deseti letech bude propocená a špinavá stejně, jako matrace standardní výšky.

Nejdůležitější je skladba jádra

Faktem ovšem zůstává, že nejdůležitější na matraci je její složení, resp. její jádro. Složení a poměr materiálů přímo indikuje vlastnosti, kterými nás matrace okouzlila v obchodě, a na to nesmíme zapomínat.

Výrobci v současné době nejvíce protěžují takzvané sendvičové matrace, které se sestávají z více materiálů sendvičově složených dohromady. Na okrajích zpravidla bývají materiály pěnové (nejčastěji paměťová nebo PUR pěna) a uvnitř materiály tvrdší.

Při koupi jednotné pěnové matrace je dobré si zkontrolovat, jestli jádro opravdu odpovídá tomu, co vám o něm výrobci říkají. Na vnitřku matrace se dá totiž velmi podstatně ušetřit. Resp. z pozice spotřebitele – prodělat.

Výška matrace tedy není jednoznačně určující. Pod 10 centimetrů rozhodně nechoďte, ale nebazírujte nutně na vyšší matraci jen kvůli tomu, že se o ní tvrdí, že má delší životnost – realita totiž může být docela jiná.

U zdravotní matrace se doporučuje alespoň 15 centimetrů (jako zdravotní chápeme matrace určené pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko případně osoby s ortopedickými vadami. Mezi zdravotní se někdy také řadí antialergické matrace, u kterých záleží výhradně na použitém materiálu, méně však na rozměrech).

Sháníte-li konkrétně matraci pro imobilního nebo nemocného člověka, je vhodné hledat ty se zdravotní certifikací (u nás například vydává certifikáty Ortopedická klinika fakultní nemocnice Olomouc, pro nezávadnost materiálů potom slouží certifikát Textilního ústavu v Brně).

Proležení nikdy neignorujeme – něco může být špatně

Navzdory tomu, že si pořídíte kvalitní matraci, se dost dobře může stát, že to jednoduše nebude úplně ono. Investujete-li do matrace několik tisíc, a po roce cítíte, že se materiál nerovnoměrně prohýbá, případně propadá, a jste si jisti, že matrace není vystavena jiným vlivům, které by ji mohly poškodit, je třeba zvážit reklamaci. Může se stát, že je jádro nějak poškozeno, nebo v něm pěna (či jiný materiál) není rovnoměrně distribuována. V obchodě podobné detaily sotva poznáte – proto má většina matrací poměrně dlouho záruční dobu.

Kritické proležení začíná na několika centimetrech, takže rozhodně neignorujte, když vidíte, že se něco děje. Jakmile je v matraci nežádoucí prohlubeň, můžete se v průběhu spánku dost křivit, aniž byste si cokoli uvědomovali.

Běžně se ovšem stává, že po pořízení nové matrace během prvních týdnů dochází ke ztrátě její tvrdosti. Nejedná-li se o podstatné ztráty, nemusíte šířit paniku (není-li prohlubeň hlubší, než 15 mm – někdy se uvádí 13% celkové výšky matrace). Po vybalení matrace se jedná o běžný jev, kdy si matrace „zvyká“ na to, že ji někdo používá. Přirozenou prohlubeň můžeme čekat především v pánevní oblasti (proto se v případě zónovaných matrací pánev vyztužuje).

Vyšší váhu nezapřete – alespoň před matrací ne

Ať chcete nebo ne, matrace nás jednoduše má v merku. A jsou-li vaše kila daleko nad průměrem, bylo by značně nerozumné pořizovat matraci, která je nosností určena pro nižší váhové kategorie.

Rizikem je právě ztráta potřebné výšky matrace a vznik nebezpečných proleženin. Aby byl váš spánek komfortní a bezpečný, musíte si podle toho zařídit postel. Není žádná ostuda ptát se po matraci nad 100 kilogramů – děláte to pro svoje pohodlí. Nemusíte se stresovat tím, že by matrace pro vyšší váhové kategorie byla tvrdší – bude mít určitě vyztuženější jádro, ale povrch bývá změkčen podle vašich individuálních potřeb – ať už potahem, nebo měkčí vnější vrstvou (jak jsme si zmínili u sendvičových matrací).

Potřebujete-li radu, neváhejte se obrátit na odborníka nebo studia zdravého spánku. Lidé jsou školeni od toho, aby vám pomohli vybrat to nejlepší. Jste zákazníci, neváhejte se tedy ptát a nechte si poradit.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard