Historie matrací

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Matrace mají svůj historický příběh stejně jako auta nebo králové. Zajímá vás, odkud se na světlo světa dostal nápad naplnit matraci vodou (water mattress)? Přemýšleli jste někdy o tom, jak spali králové ve Viktoriánských dobách?

Historie matrací

Nikoho asi nepřekvapí, že matrace, stejně jako veškerý sortiment, který má člověku usnadňovat práci a dodávat komfort, v průběhu let procházely pestrým vývojem. Některé novinky, které nám výrobci prezentují dnes, naši předkové používali před několika tisíci lety. Traduje se rčení, že veškeré moderní vymoženosti vznikly díky lidské lenosti nebo pohodlnosti – a u matrací to stoprocentně platí.

V průběhu historie se lůžka neustále změkčovala a zvětšovala a poskytovala spáčům zázemí nejenom pro spánek, ale také pro další činnosti jako čtení, studium nebo stolování. Využíváním ložních prostor pro jiné činnosti byli pověstní především Řekové – ale k tomu se dostaneme.

První „matrace“ v době neolitu

Těžko posoudit, jestli se podložky z trávy, listí a větviček dají považovat za matrace. Slovo matrace (resp. mattress) je arabského původu a referuje k podložce nebo polštáři. Pro podložku na spaní se začalo používat až později. Původní lože byla vystlaná suchými listy a trávou, která dostatečně izolovala teplo. Postel odpovídala sběračskému způsobu života.

Změna nastala až při přechodu na lov – zvířata lidem poskytovala teplé kůže, které se daly používat jako příjemná vystýlka. Na vysušených kůžích byl komfort celkově mnohem lepší, než na suché trávě. Na druhou stranu se kůže rychle znehodnocovaly a brzy bylo potřeba získávat další. Problém dělali především roztoči a paraziti, kteří se v nechemicky zpracovaných kůžích množili.

Nálezy z roku 3600 př.n.l. z Persie dokládají, že existovalo něco, co bychom dnes nazvali jako vodní postele. Jednalo se o vaky z kozí kůže naplněné vodou. Zevnitř byla kůže navoskovaná, aby voda neprovlhla. Moderní vodní matrace pro komerční účely se opětovně začaly vyrábět až v roce 1961 v San Franciscu, pod vedením designera Charlese Prior Halla. Narozdíl od těch perských se nové vodní matrace mohou také vyhřívat.

Egypt, Řím a Řecko jako punc komfortu

Vyspělé země ve starověku věděly, jak si zpříjemnit spaní. Ve starověkém Římě byly rozlišovány dva typické druhy ložnicí. Ta první byla určena pro klasický noční spánek a druhá, zpravidla umístěna v chladnější části domu, zpravidla sloužila k odpolední siestě.

Římané používali ložnici, jak už bylo nastíněno, k mnoha účelům. Byla klasicky propojena s jídelnou a zahradou a nebylo výjimkou, že se v ní přes den pořádala sezení s přáteli případně důležité schůzky. Hlavním nábytkem samozřejmě zůstává gauč nebo postel.

Matrace byly většinou zhotoveny ze sametové látky, vycpané měkkými tkaninami, žíněmi nebo sušenou trávou. Důraz se kladl na celkové vyznění ložnice – na detaily minimálně.

Oproti tomu v Řecku byla ložnice privátnější záležitostí. Nejenom že ložnice byly rozděleny na mužské a ženské, ale většinou nebyly přístupné veřejnosti, u vyšších tříd jenom služebnictvu. Matrace zastávala stejnou roli jako v Římě.

V Řecku se obecně věřilo, že spánek má léčivé účinky . V asklepionech (od Asklepia – řeckého léčitele) byly za účelem léčení duševně i fyzicky nemocných pořádány tzv. chrámové spánky. Ty se ovšem praktikovaly na zemi, nikoli na léčivých matracích.

Ve starověkém Egyptě byla lůžka poněkud skromnější . Primárně se jednalo o jednoduché dřevěné konstrukce, na nichž byla vystýlka ze sušené trávy a rákosu. Nejchudší obyvatelé a zemědělci často spávali na zemi. Vyšší vrstvy si nechávaly nepříjemný povrch rákosových matrací potahovat měkkými látkami (obdoba dnešních komfortních vrstev).

Renezance a odpružení matrace

Navzdory tomu, že renezance je obdobím pokroku a mnoha vynálezů, matrace a komfort spánku zůstávají nedotčeny. Důraz se klade především na vyznění lůžka jako takového. Matrace se většinou vycpávaly levnými tkaninami a peřím, na potah se potom používají drahé a komfortní látky. Novinkou bylo především zdvižení matrace ze země a umístnění na závěsné popruhy – to pomáhalo ventilaci matrace a také ji chránilo před špínou a parazity, kteří se obvykle vyskytovali na podlaze.

Okolo devatenáctého století se staly postelové rámy velmi moderní. Z této doby také pochází standard výšky, velikosti a obvyklých celkových rozměrů matrace, které dnes známe – ne ovšem mezinárodně.

Největším průlomem v oblasti matrací bylo dozajista vynalezení pružin. Ty se nejprve používaly jako výplň sedátek židlí a křesel, ale roku 1871 němec Heinrich Westphal vyrobil matraci, ve které bylo první, dodnes populární pružinové jádro. Pružinová matrace se oproti ostatním běžným typům vyznačovala hlavně vzdušností – jednoduše se větrala, takže nedocházelo k zatuchnutí ani přemnožení roztočů, jak bylo dříve běžné.

V britské nemocnici Sv. Bartoloměje uvedl Sir James Paget matraci vodní, která byla určena pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko. Díky tomu, že rovnoměrně distribuovala váhu těla ležícího, měla zabraňovat vytvoření proleželin, zánětům v kůži a ekzémům. Vzhledem k tomu, že k jejich výrobě nebyl dostatek vhodných materiálů, se na ně ovšem velmi brzy zapomnělo a preferovaly se jiné alternativy. Pro komerční výrobu se vodní postele uvedly znovu až po padesáti letech v Americe.

Chemické materiály, které změnily naše sny

Primární rozmach pěn, potažmo pěnových matrací se pohyboval v období první a druhé světové války. Materiály, které se během válek prokázaly užitečné, se brzy rozšířily do komerční sféry a nabyly popularity mezi širokou veřejností. Jiné teorie tvrdí, že po skončení války jednoduše armáda nevěděla, co si se všemi syntetickými materiály počít, a proto je začala nabízet na volném trhu. Ať už je pravda kdekoli, zrodila se PUR matrace.

Polyuretanová pěna (tzv. PUR pěna) byla pro účely matrace prvně zhotovena v Německu roku 1937. Používala se také jako materiál na vystýlání sedaček, helem a k zateplování. Cenově je polyuretanová pěna mnohem příznivější než latex a z toho důvodu jej také začala brzy nahrazovat.

V osmdesátých letech dvacátého století přišla na trh zcela nová pěna – paměťová. Jedná se o technologii, kterou původně vyvinula NASA pro astronauty, aby zabránila nežádoucímu tlaku na jejich těla. Paměťová pěna se vyznačuje především bodovým tlakem a citlivostí na teplo. Díky tomu byla ideální pro speciální podmínky ve vesmíru, ale také pro tvorbu matrací. NASA prodala technologii švédské firmě Fagerdala World Foam, která vyrobila první komerční matraci z paměťové pěny – Tempur Pedic. Postupem času se technologie rozšířila a dala tak vzniknout nové škále prvotřídních produktů.

Zelená vlna – BIO, kokos, přírodní a zdravotní

Protagonisté zdravého životního stylu se rozrůstají po celé planetě. Vzhledem k síle hnutí za zdravý a kvalitní život byli výrobci matrací nuceni utvořit novou řadu produktů, které odpovídají na potřeby takových zákazníků. Jmenovitě se jedná především o zdravotní nezávadnost, nepřítomnost dráždivých látek (toxin-free), použití přírodních materiálů pro výrobu a ortopedické vlastnosti.

Výhody těchto typů matrací jsou nesporné. Zatím se jim ovšem (kvůli ceně i dalším faktorům) nepodařilo pěnové matrace z trhu vytlačit a v nejbližších letech to ani nemůžeme čekat. V médiích se objevují spekulace, že pěnové by mohly obsahovat toxiny, ale jedná se o nepotvrzené domněnky, které mohou mít původ u konkurenčních společností.

Jednotlivé druhy mají své výhody každý někde jinde. Chcete-li se dozvědět víc o kokosových matracích, třeba proč jsou vhodné především pro děti, přečtěte si tento článek.

Přemýšlíte-li ekologicky a zajímáte-li se o zdravý životní styl, určitě vás bude něco víc zajímat o matracích přírodních.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard
Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.