Kokosové vlákno – ideální matracové řešení?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

O zdravotní nezávadnosti PUR a HR pěny se vedou rozsáhlé debaty. Kokosové vlákno se nabízí jako ideální a šetrné řešení pro pohodlný a zdravý spánek. V čem spočívá jeho výjimečnost? Nabízí se nám nová varianta zdravého a luxusního spánku?

Matrace kokos

Kokosové vlákno – ideální matracové řešení?

Po sérií úmrtí způsobených vzplanutím matrace od nedopalku nebo svíčky byl roku 2007 přijat zákon, který stanovuje, že každá matrace na trhu musí být schopna čelit otevřenému ohni alespoň 70 sekund, aniž by došlo ke vzplanutí.

V důsledku toho je nyní více než 90 % matrací na trhu napuštěno retardéry hoření (bromované difenylethery), které zaručují jistou ohnivzdornost.

„Kokosové matrace“: nabízí přijatelnou alternativu. Díky obsahu přírodní bavlny projde matrace z kokosového vlákna testem hoření téměř ve 100 %. Tím pádem jsou bezpečné, a zároveň neobsahují látky, které by mohly škodit našemu zdraví.

Kokosové vlákno se vyrábí z kokosových ořechů. Na matracích rozeznáváme obvykle dva druhy vláken – a totiž vlákno hnědé a bílé.

Hnědé vlákno se nejprve omývá od nečistot a odpadních látek mokrým frézováním, a následně se suší na slunci v balících. Vlákna s vyšší vlhkostí se projevují jako maximálně pružná, takže jsou hojně používaná v textilním průmyslu. Charakteristické jsou především tím, že se mohou zkroutit bez porušení. Původní tmavě hnědá barva se v průmyslu většinou odbarvuje a následně se vlákno druhotně znovu barví, aby odpovídalo požadavkům výrobce.

Oproti tomu bílé vlákno se získává z méně zralých kokosových ořechů.

Před použitím se musí obvykle máčet ve vodě až deset měsíců. Ve vodě se rozkládají rostlinné tkáně obklopující vlákna – tento proces je známý jako rosení (retting). Následně se manuálně oddělují dlouhá vlákna, která se vysušují a čistí. Z těch se potom tká plátno.

Kokosová vlákna se primárně používají v textilním průmyslu na výrobu provazů (především díky elasticitě), rohožek, kartáčů, čalounění a jiných výrobků.

Kokosové vlákno se také používá jako substrát pro pěstování hub.

Navzdory tomu, že se kokosové matrace často uvádějí jako antialergické, se samotné kokosové vlákno považuje za alergen a většina alergiků na něj reaguje. Oproti jiným materiálům ovšem není kokosové vlákno natolik dráždivé.

Výhody kokosových matrací pro spotřebitele

V současné době používá kokosové matrace přes 2700 luxusních hotelů po celém světě. Jejich popularita značně roste, a to dokazuje přes 60 specializovaných obchodů v 11 zemích. Často se kokosové matrace doporučují především pro novorozeňata a malé děti. Jejich konzistence je tužší a poskytují adekvátní oporu zádům děťátka. Rodičům často připadá kokosová matrace na omak tvrdá až příliš, ale po několika dnech používání povrch většinou mírně povolí, ne ovšem na úkor zdravé opory pro dítě. Výhody můžeme shrnout v několika bodech:

 • Přírodní původ,
 • šetrná průmyslová úprava,
 • vhodné i pro nejmenší děti,
 • vysoce elastické,
 • odolné proti roztočům, plísním, zatuchnutí,
 • možnost kombinace s HR, PUR pěnou,
 • ekologická výroba (oproti pěnovým matracím je derivátů při výrobě mnohem méně a rozloží se rychleji).

Ceny kokosových matrací do postýlek pro děti začínají okolo 350Kč. Co se komfortu týče, vždy se ovšem vyplatí volit zkušenějšího výrobce, i za vyšší cenu.

Zakladatel řecké společnost Coco-mat, která se na výrobu kokosových matrací specializuje, uvádí, že lidé spali na tvrdších přírodních matracích několik století.

Pružiny se používají něco málo přes padesát let – což je skoro jedna generace. Aby podpořil pověst svých matrací, podotýká zakladatel firmy Coco-mat, Paul Evmorfides, že na matracích a podložkách z přírodních materiálů spali velcí myslitelé jako Aristoteles.

To, jestli vám kokosová matrace pomůže dosáhnout podobných mentálních rozměrů, už je velice sporná otázka. Na druhou stranu, dobrý spánek vám určitě zaručit může.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard