Nákupní rádce – jak vybrat latexovou matraci?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 12. 05. 2014

Matrace z latexu patří mezi nejprogresivnější a zároveň nejoblíbenější typy. Alergici si chválí její šetrné vlastnosti, puntičkáři zase dobrou hygienu. Jak si vybrat latexovou matraci tak, abyste byli maximálně spokojeni?

Jak vybrat latexovou matraci

Proč zrovna latexová matrace?

Výhod latexových matrací je celá řada. Mezi nejčastější zmiňované se řadí přírodní původ matrace. Na tento bod se podíváme podrobněji později v našem článku. Mimo komfort (kterým se chlubí téměř každá matrace) a dobré ortopedické vlastnosti se vykazují latexové matrace také dobrou hygienou a hypoalergenními vlastnostmi. Hygienickéjsou především díky tomu, že sám latex je velice vzdušný, tudíž dobře odvětrává vlhkost, která se potom nehromadí v matraci.

Uživatelé latexových matrací si také velmi často chválí její termoregulační vlastnosti. Matrace se nepřehřeje. Pěna má tendenci rychle stydnout, což oceňují uživatelé především v horkých letních dnech. Nejlepší vlastnosti latexových matrací si můžeme shrnout v následujících bodech:

 • Prodyšnost,
 • bodový tlak (dvojice na jedné matraci se vzájemně neruší),
 • životnost (do 25 let),
 • přírodně hypoalergenní a resistentní roztočům,
 • neobsahuje toxiny,
 • nezapáchá „umělinou“.

V dalším kroku se podíváme na výrobu latexových matrací a ujasníme si, kde získávají své neobyčejné vlastnosti.

Výroba latexových matrací

Latex je ve své syrové formě tekutá mléčná hmota, která se získává ze stromů kaučovníků. Jejich nejrozsáhlejší plantáže jsou v jižní Asii a Americe, na Srí Lance a v Indonésii. Plantáže jsou pro tamější obyvatelé primárním zdrojem obživy. Jakmile stromy nemohou produkovat více latexu, jsou pokáceny a směřují na zpracování pro výrobu nábytku a staveb. Vysazování nových stromů probíhá bezprostředně po tom, co je předchozí úroda sklizena. Vzhledem k tomu, že latex je 100% přírodní surovina, nedochází ke zbytečnému zatěžování ekosystému výrobou a zpracováním syntetických látek.

Filtrovaný latex se ředí vodou a zpracovává se dvěma způsoby – buď technikou Talalay process anebo starším způsobem – tzv. Dunlop process. Na začátku obou procesů je přírodní latex zředěný latexem syntetickým. Ten má téměř stejnou strukturu a navíc obohacuje přírodní latex o přívlastek trvanlivosti a odolnosti. Pravdou je, že přírodní latex se v matracích na trhu vyskytuje cca v podílu 30–70% vůči latexu syntetickému. Na druhou stranu je to z hlediska stability a vlastností produktů pro benefit koncového uživatele.

Latex, který prošel z Talalay procesem , se obecně považuje za jemnější a konzistentnější a to jak v jádru, tak na svrchní vrstvě. Na rozdíl od procesu Dunlop dochází k důslednému zmražení latexového materiálu, což je podepisuje na jeho vlastnostech a pórovistosti. Během zpracování se do latexu přidává oxid uhličitý (carbon dioxid – CO2), mýdla a proteiny. Následně projde latex vulkanizací a zahřátím. Celý proces ukončuje 5 fázové umývání, které zbavuje latex aditiv.

Dunlop proces je docela podobný, až na to, že materiál neprojde tlakem ve vakuu ani fází zmrazení. Tento proces je celkově k materiálu šetrnější a zpracovaný latex je méně narušený. Oproti drahému Talalay procesu je latex z Dunlopu jenom zlomkově drahý a komfort je stejný. Proto je celkově levnější Dunlop proces rozšířenější.

Pro lepší ilustraci, jak výrobní proces latexových matrací probíhá, doporučujeme krátké ukázkové video. Oceníte nejenom jednoduchost, ale i přátelskou hudbu.

Pokud poznáte, který proces je ve videu popsaný, podělte se v komentářích.

Vybíráme latexovou matraci

Latexové matrace jsou velice populární. S tím také souvisí snaha obchodníků dostat latexovou matraci na pult svého obchodu bez ohledu na to, jestli jí opravdu mají. Některé „latexové“ matrace disponují pouze latexovým jádrem a na jejich povrchu je celá řada změkčujících vrstev. Doporučujeme tedy důslednou analýzu výrobku. Nestyďte se zeptat výrobce.

V zásadě na trhu můžete najít několik označení latexových matrací. Postupně se podíváme na to, které to jsou:

 • Čistý latex – označení většinou referuje k směsnému latexu, který obsahuje cca 80% syntetického a 20% přírodního latexu. Latex samozřejmě není podílem syntetického podílu nijak znehodnocený. Je ale dobré vědět, co kupujete.
 • Přírodní (natural) latex – směs o 20% syntetického a 80% přírodního latexu. Dlužno ale dodat, že podíl latexu se mění od výrobce k výrobci.
 • 100% přírodní (natural) latex – jedná se o 100% přírodní latex z kaučovníků, který byl ovšem upraven ve výrobě. Neměl by obsahovat syntetickou složku.
 • 100% přírodní (natural) Talalay latex – jedná se o latex zpracovaný Talalay metodou. Jak už bylo zmíněno, Talalay metoda se používá minimálně – mezi větší společnosti, které drahou metodu používají, patří Latex international*a *Radium Foam.
 • Talalay latex –jedná se o označení výrobního procesu, nikoli o označení latexu samotného.

Pokud vás zajímají další informace o latexu samotném, doporučujeme tyto stránky. Google vám je ochotně přeloží do češtiny.

Často můžeme také na trhu narazit na podezřele levné latexové matrace. Nenechte se zlákat podezřele příznivou cenou. Latexové matrace mají svůj standard, a to jak kvalitativní, tak cenový. Považujete-li cenu latexové matrace za příliš nízkou, podrobně prostudujte její složení. Může se stát, že výrobek obsahuje latexu nepatrný podíl, což velmi rychle zjistíte ze složení.

Latexová matrace pro naše nejmenší

Rodiče často spekulují nad tím, která matrace nejvhodnější pro jejich novorozené děti. Tato otázka se také opakovaně objevuje na infolince a v emailech. Latexové matrace, resp. 100% přírodní matrace slibují pro děti naprosto optimální podmínky. Přírodní složení a kvalitní ortopedické vlastnosti pomáhají redukovat počet aditivních látek, které by se jinak musely do matrací přidávat. Latex je přirozeně odolný roztočům a nepřitahuje prach, tudíž je z hlediska respirace dítěte ideální volbou. Obdobné podmínky má také kokosová matrace.

Latexová matrace také na rozdíl od pěnových disponuje vysokou resistencí k hoření. Tím pádem se do ní nemusejí přidávat samozhášecí látky, o kterých se v posledních letech vedou vášnivé diskuze. Retardéry hoření už byly několikrát označeny jako karcinogenní. V současné době sice neexistuje studie, která by tyto dohady podporovala, nutno ale podotknout, že samozhášecí látky se do matrací nepřidávají tak dlouho, aby bylo možné takovou studii vůbec provést.

Nabídku latexových matrací na Královském spaní najdete v této kategorii. Pamatujte si, že výběr latexové matrace musí být opatrný a promyšlený – ptejte se, zda vybraná matrace vyhovuje všem standardům, je-li certifikovaná, příp. kolik čistého latexu obsahuje. Jedině tak máte jistotu, že za svoje peníze dostanete maximum kvality.

  Další populární články

 • Jak správně vybrat matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

 • Jaká matrace je nejlepší

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

 • Zdravý spánek dětí

  Vydáno: 12. 05. 2014

  Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

 • Čištění a péče o matraci

  Vydáno: 11. 05. 2014

  1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

 • Jak správně spát

  Vydáno: 11. 05. 2014

  Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard