Co je to mikrospánek

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Krátká epizoda nečekaného spánku, která může ohrozit náš život, je známá jako mikrospánek. Patříte do rizikové skupiny, která je mikrospánky nejvíce ohrožena? Víte, jak se mikrospánku mohou bránit řidiči?

Co je to mikrospánek

Definice mikrospánku – co to je?

Podle Mezinárodní klasifikace spánkových poruch je mikrospánek krátká epizoda spánku, která trvá maximálně 30 sekund. Během mikrospánku nevnímá spící žádné vnější podněty – zvuky ani vizuální vjemy. Přesně odtud pramení nebezpečí především pro řidiče, piloty nebo jiná nebezpečná povolání – snadno dochází k nehodám a zraněním, které mohou mít fatální následky.

Mikrospánek se nejčastěji objevuje při bdění v noci nebo krátce po poledni (v čase odpolední siesty). Riziková jsou také podzimní odpoledne a podvečery. To je pravděpodobně z toho důvodu, že naše tělo je nastavené v těchto intervalech spát nebo odpočívat (věděli jste, že typická “poobědová” únava se objevuje i když lidé neobědvají?).

Podle odborníků během mikrospánku nespí celý mozek. Vypne pouze několik částí, aby se snížilo přetížení nebo monotonnost, které na nás působí. Epizoda je, jak už bylo zmíněno, velice krátká, a spáč si ji většinou ani nepamatuje. Nástup mikrospánku je náhlý a většinou se nedá jednoduše předvídat. Některé zdroje uvádí, že během mikrospánku může mít osoba otevřené nebo pootevřené oči.

Proč se mikrospánek objevuje?

Přesné vědecké vysvětlení, proč se mikrospánek objevuje, není dosud známo. Je ale jisté, že mikrospánek má souvislost s nedostatkem kvalitního spánku v průběhu noci. Epizody se často vyskytují u osob, které mají se zdravým spánkem dlouhodobě problémy.

Mikrospánek se také objevuje zpravidla ve specifických situacích – např. řízení auta, škola, práce na počítači, činnosti náročné na soustředění, činnosti s monotonní náplní a další. U narkolepsie se epizody mikrospánku objevují také v situacích silného emočního vypětí (spánek slouží jako obrana). Zpravidla ale můžeme říci, že mikrospánky nastávají, když se mozek snaží něčemu bránit (nudě, soustředění, emocím, únavě).

Kdo patří do rizikové skupiny a jak se bránit?

Rizikové skupiny pro mikrospánek můžeme lehce odhadnout z toho, co jsme si dosud řekli. Jmenovitě se jedná o:

  • řidiče
  • piloty
  • narkoleptiky
  • spánkově deprivované lidi
  • lidi se spánkovou poruchou
  • lidi pracující na směny a v noci
  • lidi s vysokým pracovním vytížením

Spánkový dluh je jednou z hlavních příčin, které mohou vznik mikrospánku podmiňovat. Pokud dostatečně neodpočíváme, jsme k nekontrolova­telným epizodám únavy mnohem náchylnější. Další významnou rizikovou skupinou jsou mladí muži, kteří často přeceňují své možnosti a při řízení riskují. Společně s tím také podceňují vlastní potřebu spánku.

Lidé se spánkovými poruchami (například insomnie nebo spánkové apnoe) jsou také vystaveni vyššímu riziku mikrospánku. Stres a nezdravý životní styl, které působí na kvalitu našeho nočního spánku, samozřejmě mohou být dalšími faktory, které mikrospánku přispívají. Je ale nutné chovat na paměti, že i zdravý spánek vám nemůže zaručit, že se s mikrospánkem nesetkáte.

Řidiči a mikrospánek – jak se mu vyhnout?

Obzvláště nebezpečný je výskyt mikrospánku u řidičů. V roce 2007 se jako přímou příčinou nehody uvedla únava celkem u 856 případů, ale reálné číslo je několika násobně vyšší (únava často způsobuje i pochybení řidiče, příp. nedostatečné věnování se řízení vozidla – informuje portál mikrospánek.cz). Na bdělosti závisí život řidiče, jeho spolujezdců, ale také ostatních účastníků silničního provozu.

Mikrospánek se objevuje nejčastěji u unavených řidičů. Abyste vypozorovali, že se mikrospánek blíží, můžete se orientovat podle několika příznaků:

  • časté mnutí očí nebo pálení očí
  • rozmazané a nepřesné vidění
  • časté zívaní
  • pocit chladu
  • zpomalení reakcí (při podání pití, přepínání světel, vypínání blinkrů)
  • podrážděnost

Pokud vypozorujete na sobě nebo na řidiči (jako spolujezdec) postřehnete podobné chování, je čas na povinný odpočinek. Řidiči z povolání mají zákonem stanovenou pauzu každých 4,5 hodiny – u neprofesionální řidičů by měly být odpočinky ještě frekventovanější. Únavu před tím, než vyjedete na cestu, bohužel nezměříte. Je ale nutné mít na pamětí, že může mít stejné následky, jako například konzumace alkoholu před jízdou.

Alkohol vs. únava

Nedávná studie potvrzuje, že unavený řidič je přinejmenším stejně tak nebezpečný, jako řidič podnapilý. Například National Highway Traffic Safety udává, že unavení řidiči způsobují až 100 000 dopravních nehod ročně. Více o této statistice se dočtete na doityourself.com. Největším problémem je, že si většina řidičů ani neuvědomuje, že únava za volantem je vážný problém srovnatelný s alkoholem. Je to především kvůli tomu, že malátnost nedokážeme změřit.

Experiment dvojice Tonyho Belleci a Kari Byronové dokonce ukazuje, že únava za volantem může mít horší následky, než alkohol. Odvážná dvojice testovala své řidičské schopnosti v prvním případě po několika panácích, a v druhém případě po probdělé noci. U obou odvážlivců se potvrdilo, že nedostatek spánku měl na reakční čas a schopnosti řídit motorové vozidlo větší dopad, než alkohol.

Díky tomuto experimentu se jim povedlo potvrdit, že ospalý řidič za volantem může být ještě nebezpečnější, než řidič opilý. Více se můžete dočíst v jejich experimentu. Statistiky, které Tonyho a Kari vedly k tomuto experimentu, uvádí, že 1 ze 6 dopravních nehod (celých 17%) způsobují právě ospalí řidiči.

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard