Ovlivňuje kvalitu našeho spánku tuhost matrace?

Autor: Wieclaw JanVydáno: 11. 05. 2014

Víme již, že na kvalitu a pohodlí spánku působí celá řada vnějších i tělesných vlivů. Jedním z mnoha je právě tuhost a vaší matrace. V našem článku zodpovíme otázky, kterou tuhost preferovat vzhledem k vaší váhové kategorii, zdravotním obtížím a materiálům, ze kterého se vaše matrace skládá.

Tuhost matrace

Základní tuhosti matrací

Mezi výrobci můžeme najít celou řadu škál tuhostí, u kterých je někdy problém určit, co od nich můžeme čekat. Není výjimkou, že se jako zákazník dostanete do situace, kdy vám budou dva rozdílní prodejci tvrdit, že jejich matrace mají tuhost 2, ale přitom na vlastní kůži pocítíte, že jsou tuhosti rozdílné.

Výrobci většinou uvádějí 4–5 stupňů tuhosti, od prvního, nejměkčího, až po 4 (5), který je nejtužší.

Často se můžeme setkat také s tzv. dvojí tuhostí. To v praxi znamená, že matrace má dvě rozdílné tuhosti – na každé straně jinou. Můžete je pak střídat podle potřeby nebo při pravidelném otáčení matrace. Materiály, které se na matrace s dvojí tuhostí používají, jsou většinou studená a líná pěna (HR a PUR pěna).

Svrchní části tvoří líná pěna, a jádro naopak pěna studená v rozdílné koncentraci.

V rychlosti si představme jednotlivé tuhosti:

  • Tuhost 1 – matrace extrémně měkké, často klasifikované jako ortopedicky nevhodné. Nakolik vám matrace s tuhostí 1 vyhovovat je nejlepší ozkoušet na vlastní kůži. Je třeba vzít v úvahu, že desetiminutovým poležením těžko určíte, zdali vám bude přes noc nízká tuhost příjemná. Rozhodnete-li se pořídit matraci s tuhostí 1, ověřte si, že se na výrobek vztahuje záruka, a vy jej v případě nespokojenosti můžete vrátit.
  • Tuhost 2 – je mírně tvrdší a vysoce elastická. Nedoporučuje se lidem s vyšší váhou, především kvůli rychlému proležení, potažmo nižší životnosti. Nízké váhové kategorie, jako například děti, ji většinou ocení.
  • Tuhost 3 – tato tuhost by se dala považovat za průměr. Obvykle ji lidé volí nejčastěji, protože je komfortní pro většinu váhových kategorií.
  • Tuhost 4 – vyšší tuhost, preferovaná spáči vyšší váhy. Někteří zákazníci preferují vyšší tuhost v kombinaci s matracovou podložkou, která povrch mírně změkčí.
  • Tuhost 5 – matrace je opravdu velice tvrdá, hůře se přizpůsobuje bodovému tlaku. Nejvhodnější je v kombinaci s měkkou matracovou podložkou.

Pamatujte, že vyšší tuhost neznamená vyšší nosnost. Předpokládáte-li vyšší zatížení matrace, poraďte se důkladně s prodejcem. Pocit komfortu a tuhost matrace s naší váhou ale přímo souvisí – člověk vážící 40kg se bude na matraci o tuhosti 4 cítit úplně jinak, než člověk vážící 110kg.

Ortopedické matrace by celkově měly mít vyšší tuhost. Matrace, která se hodně prohýbá, je pro náš opěrný systém spíše méně vhodná, neboť může docházet ke křivení páteře a přílišnému zatížení kloubů a plotýnek. Hledáte-li matraci pro prevenci bolesti v zádech, je nejlepší volit výrobky k tomu speciálně určené.

Tuhost matrace a zónování

Jednolitý povrch není vždy pro náročné spáče dostačující, a z toho důvodu se dnes preferují matrace, které mají na jedné straně více zón. Je to proto, že zatížení většinou není rovnoměrné, a matrace je primárně namáhána v několika oblastech. Plocha se proto vyztužuje nebo naopak změkčuje tak, aby spáčům dokázala poskytnout co nejvyšší komfort.

To, že má matrace určitou tuhost, nevylučuje, že by mohla mít zónování. Obzvláště u matrací s vyšší tuhostí to je žádoucí – partie, které primárně potřebují pevnější oporu, dostanou přesně to, co potřebují, a měkké tkáně budou ušetřeny zbytečnému tlaku.

Nejdůležitější je ovšem osobní komfort jedince, a toho docílíme jedině tak, že matraci řádně ozkoušíme. Jestli nám matrace vyhovuje poznáme zpravidla až po 3 týdnech běžného používání. Před koupí matrace si zjistěte, jaké jsou případné podmínky vrácení matrace a jak dlouhá je záruční lhůta. Věřte mi, že je to rozhodně lepší, než se hádat s prodejcem.

Spánková poloha vzhledem k tuhosti matrace

Každý máme svoji ideální spánkovou polohu. Nejste-li si jisti, která je ta vaše, zaměřte se na polohu, při které se budíte. Většina lidí se před usnutím hodně převaluje, anebo usíná po každé jinak. Jakmile ovšem vypneme, tělo se automaticky nastaví tak, jak je mu to nejpohodlnější a přirozené.

To, zda spíme na břiše, na zádech nebo na boku, se může také promítat do požadavků, které na naši matraci máme. Spíte-li na břiše, vystavujete například matraci primárně měkké tkáně (břicho, tvář, u žen prsa), naopak pokud jste zvyklí spát na boku, většinou se o matrace opíráte ramenem a v oblasti boků. A samozřejmě nezapomínejme na spáče na zádech, kteří vystavují převážně tvrdé tkáně.

Spíte-li na břiše, pravděpodobně vám budou vyhovovat matrace měkčí. Nejenom že se na matracích s nižší tuhostí břišním spáčům lépe dýchá, ale většina také preferuje pocit *zaboření se*do matrace a spaní jako ve vatě. Vzhledem k tomu, že se břišní spáči také často opírají o tvář, mnozí měkčí matraci ocení.

Nezapomínejte, že břišní spáči by neměli mít hlavu na polštáři, ale v ose s tělem.

Je-li vaše oblíbená poloha na boku, nejspíše oceníte tuhou nebo středně tuhou matraci. Ženy, které mají širší kyčle a nižší hmotnost, by ovšem měly být při výběru opatrné – hrozí vychýlení páteře z osy těla a následná bolest v kříži. Polštář u bočních spáčů by měl být přibližně tak vysoký, jako rameno – aby hlava zůstala v ose s tělem.

Spáči na zádech většinou také preferují tvrdší matrace.

Vzhledem k tomu, že zadní strana těla je poměrně rovná, nedochází k výraznějšímu vychýlení páteře ani na tvrdších povrchách. Jedinou výjimkou je bederní páteř, která může být vychýlena v případě, že je nepřirozeně zvednutá pánevní oblast (např. osoby s výraznějšími hýžděmi na velmi tuhé matraci).

    Další populární články

  • Jak správně vybrat matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…

  • Jaká matrace je nejlepší

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…

  • Zdravý spánek dětí

    Vydáno: 12. 05. 2014

    Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…

  • Čištění a péče o matraci

    Vydáno: 11. 05. 2014

    1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…

  • Jak správně spát

    Vydáno: 11. 05. 2014

    Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…

visa mastercard